петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштина: Преговори са Београдом најраније у мају следеће године!
Хроника

Приштина: Преговори са Београдом најраније у мају следеће године!

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. октобар 2010.

Приштина не жели да седне за преговарачки сто јер не зна како да објасни зашто и после „победе" у суду правде у Хагу мора да разговара са Београдом. Први разговори тек у мају следеће године.

Албанци се плаше преговора!

Ни после више од месец дана, колико је прошло од када је Генерална скупштина УН позвала Београд и Приштину да што пре почну разговоре, ни у најави нема могућности да ће се сести за преговарачки сто. Саговорници Пресса истичу да власт у Приштини на све начине покушава да пролонгира преговоре са Београдом.

Ванредни избори на Косову, али и напади на амбасаде и паљење српских застава у Бриселу, Скопљу и Тирани, као наводни одговор на дивљање српских навијача у Ђенови, представљају само изговоре да до преговора са Београдом не дође.

- Политичари у Приштини су у великој паници јер не могу својим бирачима да објасне зашто сада морају да преговарају са Београдом, кад су „победили" чак и у Међународном суду правде у Хагу. И зашто их сада њихови „пријатељи" из ЕУ и САД терају за преговарачки сто са Београдом када их стално уверавају да је „независност Косова неповратна".

- Албанце је збунила и прошлонедељна порука државног секретара САД Хилари Клинтон да ће учинити све да заштити Србе на Косову. Зато је власт Хашима Тачија и Фатмира Сејдиуа и расписала ванредне изборе само да би што више пролонгирала разговоре са Београдом - наводи саговорник Пресса, добар познавалац прилика у Приштини.

Приштина: Преговори са Београдом најраније у мају следеће године!

Влада у Приштини навела је и да ће до преговора са Београдом доћи тек после формирања нове владе, што значи најраније у мају следеће године! У Влади Србије нам је речено да свако одлагање преговора штети искључиво Албанцима.

- Ми се залажемо да дијалог са Приштином почне што пре, спремни смо за разговоре о свим питањима техничког карактера који би требало да реше проблеме људи на Косову. Али, косовски избори коче почетак преговора. То није наш проблем, јер одуговлачење почетка дијалога њима не иде у прилог пошто ће се у наредном периоду сконцентрисати искључиво на борбу за власт: Београд је за ове разговоре спреман - речено је Прессу у Влади Србије.

И министар одбране Драган Шутановац сматра да Приштина на све начине покушава да избегне разговоре са Србијом.

- Изузетно је важно да почну разговори Београда и Приштине јер је њихова суштина решавање нагомиланих проблема грађана који живе на Косову и Метохији и свако њихово спречавање је покушај да се изазове стање небезбедности, а грађанима да се створи осећај безнађа. Србија жели да се решавају проблеми и има иницијативу, а Приштина настоји да избегне разговоре чак и око животних проблема грађана - истакао је Шутановац.

Социјална бомба на Косову

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић каже за Пресс да Приштина жели што више да одложи почетак преговора са Београдом јер зна да на њима нема шта да добије, већ може само да изгуби пошто ће морати да прави низ уступака.

- Од преговора они неће побећи, јер на њима инсистирају САД и ЕУ. На Косову је регистровано 350.000 незапослених Албанаца и 21.000 Срба. Са нерегистрованима то је минимум 400.000 људи чије социјално незадовољство лако може да се претвори у бунт на улицама. ЕУ то осећа као свој проблем и зато жели што хитније преговоре о животним питањима, јачању институција и борби против криминала и корупције. А Србија је спремна за те теме - наводи Ивановић.

С друге стране, директор Форума за етничке односе Душан Јањић очекује да до краја новембра дође до сусрета између председника Србије Бориса Тадића и премијера Косова Хашима Тачија.

- У тим разговорима би требало да се дефинишу теме за разговор о положају Срба - сматра Јањић.

С. Марјановић - Б. Бојић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер