четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Припадници КПС-а вратили осамдесетак Срба са Косова и Метохије
Хроника

Припадници КПС-а вратили осамдесетак Срба са Косова и Метохије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. септембар 2009.

Групу од осамдесетак Срба који су кренули у Велику Хочу да присуствију откривању споменика отетим и убијеним Србима на Косову између 1998-2000. године, припадници Косовске полиције вратили су у Београд.

Аутобус, комби возило и неколико путничких аутомобила, у којима су били Срби, заустављени су око 20 сати на пет километара од Србице, на северу Косова и, након задржавања скоро три сата, претреса и легитимисања, уз полицијску пратњу враћени су са Косова.

Срби, који су на Косово ушли на прелазу Јариње код Лепосавића, уместо до северног дела Косовске Митровице, уз полицијску пратњу су испраћени до административног прелаза Мердаре.

Сва возила у колони била су уредно регистрована, а сви путници су имали уредне личне исправе.

Портпарол Полиције Косова Арбер Бека рекао је да полиција није дозволила групи Срба да оде на откривање споменика отетим и убијеним Србима у Великој Хочи јер косовска влада није одобрила тај скуп.

"Полиција је поступала према одлуци владе да се не дозволи одржавање манифестације", изјавио је Бека за агенцију Бета.

А портпарол Владе Косова Мемли Краснићи изјавио је да је Влада донела одлуку да се Срби који су пошли у Ораховац у четвртак увече врате, зато што захтев за полицијску пратњу није упућен на време.

"Свако ко тражи полицијску пратњу треба тај захтев да поднесе најмање 72 сата пре уласка на територију Републике Косово, а они су захтев поднели знатно касније", рекао је Краснићи.

Он је додао да су ти грађани могли на територију Косова да уђу као приватна лица, али не и са пратњом полиције, "јер је захтев дошао касно".

Министарство за Косово и Метохију саопштило је да је недопустиво да привремене власти у Приштини не дозвољавају пратњу људима који су кренули у Велику Хочу да присуствују откривању споменика отетим и убијеним Србима на Космету између 1998. и 2000. године.

Богдановић изјавио је да овакави поступци најбоље илуструју какав је однос косовских привремених власти према српској заједници и каква је њихова визија мултиетничког друштва.

"Проблем киднапованих и несталих је једнако болан за припаднике свих заједница на Косову и Метохији и овакви неразумни поступци привремених власти не доводе до смиривања ситуација и помирењу већ напротив само подгревају тензије и сукобе", нагласио је министар за Косово и Метохију.

Богдановић сматра да је поступак КПС-а недопустив и да Министарство захтева од Међународних мисија на Косову и Метохији, које имају мандат да стабилизују стање у јужној српкој Покрајини, да се овакве ситуације више никада не понове.

Државни секретар Оливер Ивановић најоштрије је осудио потез припадника Косовске полицијске службе и привремених власти у Приштини.

Ивановић је позвао Кфор, Еулекс и остале цивилне мисије у покрајини да се свим средствима супротставе оваквом понашању и самовољи Владе Косова, која не показује ни мало поштовања према породицама жртава које су убијене током сукоба на Косову и Метохији и родбини несталих особа.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер