Početna strana > Hronika > Pres: Staju radovi na Gazeli jer nisu izgrađeni stanovi za Rome
Hronika

Pres: Staju radovi na Gazeli jer nisu izgrađeni stanovi za Rome

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. jul 2011.

Pres saznaje - Evropska investiciona banka neće da odobri dodatnih 25 miliona evra kredita za završetak radova na Gazeli jer Romi nisu dobili stanove!

Rekonstrukcija najprometnijeg mosta i žile kucavice Beograda biće prekinuta sledeće subote! Do toga će da dođe jer je Evropska investiciona banka (EIB) obavestila „Puteve Srbije" da neće da odobri dodatnih 25 miliona evra kredita za završetak radova na Gazeli.

Oni su se na takav potez odlučili pošto svi raseljeni Romi koji su ranije živeli ispod mosta nisu dobili stanove određene kvadrature! Svoju odluku prosledili su i izvođaču radova „Štrabagu", koji je nakon toga, kako Pres ekskluzivno saznaje, najavio da će u subotu, 16. jula, da obustavi sve radove na rekonstrukciji najvažnije beogradske saobraćajnice!

EIB se, naime, poziva na ugovor koji su još pre četiri godine potpisali „Putevi Srbije", a kojim su se tada obavezali da će raseliti Rome po standardima koje je propisala banka. Potpis na to stavio je bivši direktor Branko Jočić, koji očigledno nije razmišljao o posledicama i ceni koja u tom slučaju mora da se plati.

Kada je kasnije ipak utvrđeno da most mora hitno da se rekonstruiše, u celu priču umešao se grad iako nije bio potpisnik ugovora. Romi su raseljeni i dobili su smeštaj koji ima i struju i vodu (i koji ne plaćaju). Svi su dobili dokumenta o trošku grada, zdravstvene knjižice, redovnu socijalnu pomoć. Deca su krenula u škole, a na konkursu za socijalne stanove, od ukupno 80 stanova, 18 su dobile romske porodice, od kojih je 12 živelo ispod Gazele.

S tim je bila potpuno saglasna Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja takođe finansira deo radova na autoputu. Ali Evropska investiciona banka, i pored svega nastavlja da insistira da se Romi presele u objekte od čvrstog materijala. I to pod striktnim uslovima (vidi okvir).

Za Beograd je to bilo neprihvatljivo. Iz Skupštine grada rečeno je da bi to bilo „nemoralno prema drugim Beograđanima", a uskoro je stigla i vrlo jasna računica, koja je pokazala da bi pod tim uslovima kredit sa kamatom od dva odsto narastao na kredit sa kamatom od čak 10 odsto, što je više nego u komercijalnim bankama.

Naime, kako je Pres već pisao, kada bi se - po pomenutim kriterijumima EIB-a - uzeli svi stanovi za 114 romskih porodica, to bi koštalo oko pet miliona evra. Tako da bi kamata od dva odsto porasla za čak osam odsto (pet miliona od kredita od 60 miliona je osam odsto) što bi „povoljan kredit" Evropske investicione banke automatski podiglo na kredit s neverovatnih deset odsto kamate.

(Pres)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner