петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прес: Стају радови на Газели јер нису изграђени станови за Роме
Хроника

Прес: Стају радови на Газели јер нису изграђени станови за Роме

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јул 2011.

Прес сазнаје - Европска инвестициона банка неће да одобри додатних 25 милиона евра кредита за завршетак радова на Газели јер Роми нису добили станове!

Реконструкција најпрометнијег моста и жиле куцавице Београда биће прекинута следеће суботе! До тога ће да дође јер је Европска инвестициона банка (ЕИБ) обавестила „Путеве Србије" да неће да одобри додатних 25 милиона евра кредита за завршетак радова на Газели.

Они су се на такав потез одлучили пошто сви расељени Роми који су раније живели испод моста нису добили станове одређене квадратуре! Своју одлуку проследили су и извођачу радова „Штрабагу", који је након тога, како Прес ексклузивно сазнаје, најавио да ће у суботу, 16. јула, да обустави све радове на реконструкцији најважније београдске саобраћајнице!

ЕИБ се, наиме, позива на уговор који су још пре четири године потписали „Путеви Србије", а којим су се тада обавезали да ће раселити Роме по стандардима које је прописала банка. Потпис на то ставио је бивши директор Бранко Јочић, који очигледно није размишљао о последицама и цени која у том случају мора да се плати.

Када је касније ипак утврђено да мост мора хитно да се реконструише, у целу причу умешао се град иако није био потписник уговора. Роми су расељени и добили су смештај који има и струју и воду (и који не плаћају). Сви су добили документа о трошку града, здравствене књижице, редовну социјалну помоћ. Деца су кренула у школе, а на конкурсу за социјалне станове, од укупно 80 станова, 18 су добиле ромске породице, од којих је 12 живело испод Газеле.

С тим је била потпуно сагласна Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), која такође финансира део радова на аутопуту. Али Европска инвестициона банка, и поред свега наставља да инсистира да се Роми преселе у објекте од чврстог материјала. И то под стриктним условима (види оквир).

За Београд је то било неприхватљиво. Из Скупштине града речено је да би то било „неморално према другим Београђанима", а ускоро је стигла и врло јасна рачуница, која је показала да би под тим условима кредит са каматом од два одсто нарастао на кредит са каматом од чак 10 одсто, што је више него у комерцијалним банкама.

Наиме, како је Прес већ писао, када би се - по поменутим критеријумима ЕИБ-а - узели сви станови за 114 ромских породица, то би коштало око пет милиона евра. Тако да би камата од два одсто порасла за чак осам одсто (пет милиона од кредита од 60 милиона је осам одсто) што би „повољан кредит" Европске инвестиционе банке аутоматски подигло на кредит с невероватних десет одсто камате.

(Прес)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер