субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прес: Пропаст српске валуте
Хроника

Прес: Пропаст српске валуте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. октобар 2010.

НБС ове године продала скоро две милијарде евра девизних резерви, али динар свакога дана све слабији

Домаћа валута поново јури у суноврат. Евро, по средњем курсу НБС, данас је опет изнад 106 динара, први пут после два месеца. Иако је средњи курс 106,1748, што је 33 паре више него јуче, НБС није интервенисала на девизном тржишту.

Економиста Горан Николић објашњава да је највероватнији узрок скока евра нека велика потражња за девизама.

- Такође, пала је вредност продаје благајничких записа на 59 милијарди, што је најнижа вредност у последњих десет година, а то утиче на ликвидност. Разлог је и чињеница да се крајем сваког тромесечја измирују разне обавезе према иностранству- наводи Николић и истиче:

- Претпостављам да ће још данас бити критично, али након тога не би смео да се настави раст евра. Уколико жели да одржи инфлацију, НБС би морала одмах да интервенише, јер више нема избора, дошла је до црвене линије. У супротном, могу слободно јавно да кажу да одустају! - каже он.

Шпекулативни разлози

Економиста Зоран Попов тврди да за слабљење динара нису криви економски, већ шпекулативни разлози.

- Неко очигледно има вишак динара од продаје или чега већ и наравно хоће да их претвори у евре, највероватније да би их изнео из земље. Други разлог заиста не видим, јер сигурно евре не купују пензионери и средња класа. Разлоге треба тражити у кругу тих око четири одсто становништва који су изразито богати и они проузрокују те велике осцилације. Никад није било промене курса евра када се исплаћују пензије, нити ће их икада бити - објашњава Попов и додаје да не верује ни да разлог лежи у увозу, јер је тражња у Србији веома ниска.

Попов такође истиче и да држава троши превише новца на одбрану курса динара.

- Наша држава нема јасну економску политику. Нема чак ни нејасну економску политику. По свему судећи, новац који је потрошен на одбрану динара потрошен је узалуд. Сав новац који смо добили од ММФ-а потрошили смо на одбрану курса, а повећала се незапосленост, стопа привредног раста је на нули, индустријска производња нам је никаква, и у светлу таквих чињеница, све је то узалудно - истиче Попов.

ПОТРОШИЛИ ДВЕ МИЛИЈАРДЕ

Централна банка је од почетка године продала милијарду и 940 милиона евра, укључујући и интервенцију од уторка од 30 милиона евра, како би ублажила превелике дневне осцилације курса и омогућила несметано функционисање тржишта. Динар је ове године био најјачи 4. јануара када је средњи курс био 95,9679 динара за евро, а најслабији је био 3. августа када је за један евро било потребно 106,6367 динара.

Тањуг: НБС продала 91,7 милиона евра, динар и даље изнад 106 за евро

Динар је данас прекинуо петодневну тенденцију пада вредности према евру и, после интервенције централне банке од 91,7 милиона евра на девизном тржишту, ојачао за 16 пара, или 0,15 одсто, тако да је званични средњи курс 106,3713 динара за евро, објавила је Народна банка Србије

Централна банка је јуче продала 91,7 милиона евра на међубанкарском девизном тржишту, а од почетка године укупно 2,031 милијарди евра, како би ублажила превелике дневне осцилације курса и омогућила несметано функционисање тржишта девиза. У овој години НБС је већу своту на девизном тржишту продала једино 26. маја - округло 100 милиона евра - када је курс ојачао за 30 пара и износио 102,81 динара за евро.

(Прес, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер