Početna strana > Hronika > Pres: Izmene ZKP-a krše prava građana?
Hronika

Pres: Izmene ZKP-a krše prava građana?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. oktobar 2010.

Skupština Srbija danas će po hitnom postupku razmatrati izmene i dopune Zakona o krivičnom postupku (ZKP), kojim se predviđa produženje pritvora u skraćenom krivičnom postupku sa osam na čak 30 dana!

Dok u Vladi kažu da ove izmene donose kako bi policija lakše mogla da se bori protiv huligana, pravni stručnjaci upozoravaju da se ovim izmenama krše prava građana, kao i da su zatvori krcati.

Profesor Pravnog fakulteta Goran Ilić objašnjava da se izmene ZKP ne odnose samo na nerede huligana na utakmicama, već da će biti obuhvaćen i „sijaset drugih krivičnih dela".

- Istina je da su izmene donete kao posledica nereda huligana, međutim, tim izmenama na udaru će se naći još krivičnih dela. Na primer, izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje. To se odnosi i na rušenje spomenika, verskih objekata... Izmene se odnose i na službena lica koja primaju mito - priča Ilić.

On kaže da izmene ZKP-a mogu da imaju negativnu stranu.

Poslanici vladajuće većine najavili su da će danas podržati izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku, dok će DSS i SRS glasati protiv. Poslanica DSS Milica Radović kazala je da njena stranka neće podržati ovaj predlog, „jer se pritvor pretvara u krivičnu sankciju".

- Pritvor nije kazna, već mera obezbeđenja prisustva okrivljenog u krivičnom postupku i to samo izuzetno. Ono ne može da se primenjuje uvek kao pravilo, a upravo je to tendencija ovih izmena - kaže Radović.

- Ove izmene ne znače početak diktature, ali se na neki način mogu smatrati represivnim. I postoji veliki problem zbog zatvora koji su krcati u Srbiji, jer u njima trenutno ima 11.000 ljudi, a može se očekivati da će njihov broj primenom ovih izmena biti veći. Dalje, proširenjem kruga krivičnih dela za pritvor otvara se mogućnost da oni ne budu sudski okončani i da pritvoreni onda mogu da tuže državu i traže nadoknadu. Mislim da bi bilo mnogo efikasnije da naši sudovi rade brže - dodaje Ilić.

Novinar „Vremena" Dejan Anastasijević kritikovao je izmene krivičnog zakona po kojima se policijski pritvor za dela zaprećena kaznama do pet godina, sa osam produžava na 30 dana. - Ne može se sve rešavati policijski. Bojim se da ni ove mere neće dati rezultate - ocenio je on.

Advokat Goran Petronijević tvrdi da je Srbija jedinstven primer u svetu kad je reč o donošenju zakona i zakonskih izmena. - Evropska povelja o ljudskim pravima i univerzalna deklaracija zabranjuju donošenje novih zakona ili delova zakona kojima se umanjuje već postignuti stepen ljudskih prava. A to da se na telefonskim sednicama Vlade menja zakon presedan je kakav nije viđen - priča Petronijević.

(Pres)