субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прес: Измене ЗКП-а крше права грађана?
Хроника

Прес: Измене ЗКП-а крше права грађана?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. октобар 2010.

Скупштина Србија данас ће по хитном поступку разматрати измене и допуне Закона о кривичном поступку (ЗКП), којим се предвиђа продужење притвора у скраћеном кривичном поступку са осам на чак 30 дана!

Док у Влади кажу да ове измене доносе како би полиција лакше могла да се бори против хулигана, правни стручњаци упозоравају да се овим изменама крше права грађана, као и да су затвори крцати.

Професор Правног факултета Горан Илић објашњава да се измене ЗКП не односе само на нереде хулигана на утакмицама, већ да ће бити обухваћен и „сијасет других кривичних дела".

- Истина је да су измене донете као последица нереда хулигана, међутим, тим изменама на удару ће се наћи још кривичних дела. На пример, изазивање националне, расне и верске мржње. То се односи и на рушење споменика, верских објеката... Измене се односе и на службена лица која примају мито - прича Илић.

Он каже да измене ЗКП-а могу да имају негативну страну.

Посланици владајуће већине најавили су да ће данас подржати измене и допуне Законика о кривичном поступку, док ће ДСС и СРС гласати против. Посланица ДСС Милица Радовић казала је да њена странка неће подржати овај предлог, „јер се притвор претвара у кривичну санкцију".

- Притвор није казна, већ мера обезбеђења присуства окривљеног у кривичном поступку и то само изузетно. Оно не може да се примењује увек као правило, а управо је то тенденција ових измена - каже Радовић.

- Ове измене не значе почетак диктатуре, али се на неки начин могу сматрати репресивним. И постоји велики проблем због затвора који су крцати у Србији, јер у њима тренутно има 11.000 људи, а може се очекивати да ће њихов број применом ових измена бити већи. Даље, проширењем круга кривичних дела за притвор отвара се могућност да они не буду судски окончани и да притворени онда могу да туже државу и траже надокнаду. Мислим да би било много ефикасније да наши судови раде брже - додаје Илић.

Новинар „Времена" Дејан Анастасијевић критиковао је измене кривичног закона по којима се полицијски притвор за дела запрећена казнама до пет година, са осам продужава на 30 дана. - Не може се све решавати полицијски. Бојим се да ни ове мере неће дати резултате - оценио је он.

Адвокат Горан Петронијевић тврди да је Србија јединствен пример у свету кад је реч о доношењу закона и законских измена. - Европска повеља о људским правима и универзална декларација забрањују доношење нових закона или делова закона којима се умањује већ постигнути степен људских права. А то да се на телефонским седницама Владе мења закон преседан је какав није виђен - прича Петронијевић.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер