петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо доскорашњи председник Туниса Зин ал Абидин Бен Али
Хроника

Преминуо доскорашњи председник Туниса Зин ал Абидин Бен Али

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. фебруар 2011.

Ben-Ali-527.jpg

Доскорашњи председник Туниса Зин ал Абидин Бен Али преминуо је после неколико дана које је провео у коми.

Бивши председник Туниса Зин ал Абидин Бен Али преминуо је, пошто је претходних неколико дана био у коми, јавила је телевизија Франс24, позивајући се на француске изворе.

Како је јуче изјавио његов породични пријатељ, Бен Али, који је, после 23 године владавине, збачен с власти у масовним уличним демонстрацијама 14. јануара, доживео је мождани удар и налазио се, у стању коме, у једној саудијској болници, пренела је Анса.

Бен Али је 14. јануара са породицом напустио Тунис и отишао у Саудијску Арабију.

Туниски лист Котидјен је раније објавио да је Бен Али имао мождани удар, а верује се и да је боловао од рака простате.

Биографија Бен Алија

Зин Ел Абидин Бен Али био је други по реду председник Републике Тунис, који је на том положају био од 7. новембра 1987. до 14. јануара 2011. године.

У октобру 1987. га је тадашњи председник Хабиб Бургиба именовао за премијера. Међутим, Бургиба је убрзо проглашен "неспособним за управљање земљом" и смењен, а Бен Али је преузео председничко место.

Бен Али је после тога са убедљивом већином побеђивао на свим председничким изборима, а последњи пут 25. октобра 2009. године.

Његову дугу владавину је карактерисала про-западна спољна политика, па је сматран једним од најпоузданијих америчких савезника у Арапском свету, а његова земља оазом политичке стабилности, чему су допринели приходи од туризма.

Са друге стране, био је жестоко критикован због ауторитарне унутрашње политике и бруталног гушења медијских и политичких слобода, као и клептократског модела вођења државне економије.

Када је и Тунис тешко погодила светска економска криза, дуго акумулирано незадовољство је довело до серије крвавих уличних нереда након којих је Бен Али напустио земљу.

То је први случај у савременој историји Арапског света да је државни поглавар био присиљен да напусти власт због демонстрација.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер