субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Пољске Матеуш Моравјецки: Пољска не намерава да уводи евро. Хрватска нам је пример да то може изазвати хаос и инфлацију
Хроника

Премијер Пољске Матеуш Моравјецки: Пољска не намерава да уводи евро. Хрватска нам је пример да то може изазвати хаос и инфлацију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јануар 2023.

Пољски премијер Матеуш Моравјецки упозорио је у Варшави да је Хрватска пример да је прелазак на евро у време инфлације доливање уља на ватру јер је у хрватским ценама настао хаос, а да би у Пољској прихватање евра донело само још већу инфлацију од садашњих преко 16 одсто.

„Инфлација је у Пољску стигла извана, увезена је. Повезана је такође са ратом у Украјини. Хрватска која је прихватила евро сада је суочена са хаосом у ценама, расту цене горива. Инфлацијски хаос код Хрвата за нас је врло озбиљно упозорење“, казао је Моравјецки на конференцији за новинаре.

„Прихватање евра у време високе инфлације је доливање уља на ватру. Опозиција рачуна да ћемо променити новчанике и одједном ћемо бити богатији. Пример Хрватске показује да је управо супротно. Према неким подацима из медија, после промена валуте цене неких услуга у Хрватској порасле су чак за 80 одсто“, казао је Моравјецки.

Пољски премијер нагласио је да Пољска не намерава да се одриче флексибилних механизама привредне политике и да је први циљ да плате Пољака сустигну плате у богатијим земљама Западне Европе.

„Тек онда можемо да разговарамо о променама у монетарној политици“, казао је Моравјецки.

Да ни суседна Чешка не намерава да прелази на евро саопштио је крајем прошле године чешки премијер Петр Фијала.

„Не знам шта ће бити 2030. године. Влада предузима кораке да испуни критеријуме за прелазак на евро из Мастрихта. Али Чешка неће прелазити на евро током мандата ове владе. Влада, међутим, жели да омогући предузећима да им књиговодство буде у еврима“, казао је Фијала.

Као и пољски премијер Моравјецки који је данас изјавио да би прелазак на евро сада у тренутку кризе само осиромашио Пољаке, тако и чешки премијер Фијала упозорава да сада није повољан тренутак за Чехе да пређу на евро.

Из Вишеградске групе на евро је прешла само Словачка, и то у време светске економске кризе, 1. јануара 2009. године, али прелазак нису уопште пратила поскупљења каква су сада у Хрватској, а влада тадашњег словачког премијера Роберта Фица објавила је да је максимална граница поскупљења коју ће толерисати 10 одсто.

Савез потрошача Словачке објављивао је листе срама предузећа која су злоупотребила прелазак на евро и заокруживање да поскупе више од 10 одсто.

Поскупљења којих су се Словаци плашили, пре свега намирница, међутим, није било, инфлација је била ниска, иста као и у суседној Чешкој која задржава своју круну, и убрзо је у разним анкетама чак 80 одсто Словака почело да тврди да се не би вратили словачкој круни.

(Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер