петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Хрватске Иво Санадер поднео оставку на све функције
Хроника

Премијер Хрватске Иво Санадер поднео оставку на све функције

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2009.

Премијер Хрватске Иво Санадер поднео оставку на све функције, државне и партијске, не одбацујући везу те одлуке са проблемима које Хрватска има у преговорима са ЕУ. Јадранка Косор преузима све Санадерове функције у влади и Хрватској демократској заједници. Санадер, који се неће кандидовати за председника Хрватске, остаје почасни председник ХДЗ-а.

"Ову одлуку нисам донeо олако, већ након дубоког размишљања", рекао је Санадер на конференцији за новинаре у Банским дворима. "Због личних разлога дајем оставку на место премијера и председника странке. Нећу се кандидовати за председника Републике Хрватске".

Санадер је, такође, рекао да се повлачи из политике. Разлог овакве одлуке првог човека ХДЗ-а су проблеми у преговорима са Европском унијом.

"Не могу рећи да мој одлазак нема везе са проблемима у преговорима са ЕУ", рекао је Санадер.

"Хвала Богу, нисам болестан. Време је за неке друге људе", рекао је Санадер, децидно одбацујући могућност да се у будућности поново бави политиком.

"Никада нисам бежао пред проблемима и изазовима", рекао је Санадер, одговарајући на критике да се из полике повлачи у, за Хрватску, тешком тренутку.

Санадер је, истовремено, рекао да је поносан на све што је урадио као хрватски премијер, јер је та држава "испунила стратешке циљеве".

"Чланица смо Савета безбедности УН и НАТО, а на прагу смо уласка у ЕУ, што је сада само политичко питање за које очекујем да ће се решити кроз три месеца", рекао је Санадер.

Још јуче је договорено да ће Сандера, како је сам предложио, на месту премијера и председника странке заменити Јадранка Косор.

Како јављају хрватски медији, Андрија Хебранг је добио 24 сата да одлучи жели ли бити ХДЗ-ов председнички кандидат.

ХТВ јавља да је јутрос у Сабору ненајављено одржана седница Клуба ХДЗ-а, на којој су били готово сви министри.

Биографија Ива Санадера

Иво Санадер рођен је 8. јуна 1953. године у Сплиту, где је завршио основну школу и гимназију.

Студије књижевности, компаративну књижевност и романистику завршио је на Философском факултету у Инсбруку, где је 1982. године докторирао.

У Тиролу у Аустрији, 1990. године, основао је Хрватску демократску заједницу, на чије је чело дошао након смрти лидера странке Фрање Туђмана.

За посланика те партије у хрватском Сабору први пут је изабран 1992. године. У августу исте године постаје министар за науку и технологију, а већ у јануару 1993. године, заменик министра спољних послова.

Од 1995. године био је шеф кабинета тадашњег хрватског председника Фрање Туђмана и главни секретар Већа одбране и националне сигурности.

Политички успон доживео је након смрти лидера ХДЗ-а Фрање Туђмана 1999. године. У априлу 2000. године, Санадер је изабран за новог лидера партије, што је потврђено и на страначким изборима, две године касније.

Трансформисао је и модернизовао ХДЗ и преобразио у "демократску европску конзервативну странку".

На парламентарним изборима, у јануару 2000. године, поново је изабран за заступника у Хрватском сабору. У том мандату вршио је и дужност потпредседника Одбора за спољну политику.

Два пута је биран за премијера Хрватске - први пут 23. децембра 2003. године, а други пут, 12. јануара 2008. године.

Објавио је две књиге "И ружичасто је црно" и "Феномен парфема", а у сарадњи са Антом Стамачем саставио је антологију хрватске ратне лирике, која је преведена на десетак језика.

Написао је више научних и стручних текстова из области историје књижевности, политике и дипломатије. Члан је Друштва хрватских књижевника и Хрватског ПЕН центра.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер