среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преговорима до историјског помирења Срба и Албанаца
Хроника

Преговорима до историјског помирења Срба и Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. јул 2010.

У владином предлогу резолуције о Косову која ће се сутра наћи пред парламентом истиче се да је неопходно путем преговора доћи до трајног решења које ће омогућити историјско помирење српског и албанског народа.

У нацрту документа у који је Танјуг имао увид, оцењује се да саветодавно мишљење Међународног суда правде отежава напоре Србије да оствари циљеве државне политике о Косову и Метохији, али најављује да ће Влада Србије поднети Резолуцију Генералној скупштини УН, чије би усвајање отворило пут да се кроз преговоре дође до компромиса.

Влада Србије предлаже да Народна скупштина по хитном поступку разматра предлог Резолуције.

„Народна скупштина сматра да је неопходно да се путем мирних преговора дође до трајног, одрживог и обострано прихватљивог решења за Косово и Метохију, у складу са Уставом Републике Србије, које ће омогућити историјско помирење српског и албанског народа, као и мир и стабилност региона”, наводи се у тексту.

У резолуцији се позива на национално јединство и најављује коришћење свих расположивих дипломатских и политичких средстава за очување суверенитета и територијалног интегритета.

„Народна скупштина изражава пуно опредељење за остваривање државног и политичког јединства по питању очувања Косова и Метохије и потврђује да Република Србија никада неће, ни експлицитно ни имплицитно, признати једнострано проглашену независност Косова и Метохије”, истиче се.

У образложењу за подношење Резолуције наводи се да је после давања саветодавног мишљења Међународног суда правде у Хагу потребно да Народна скупштина донесе одговарајућу одлуку ради предузимања потребних мера на очувању државног суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије.

Влада Републике Србије предлаже да Народна скупштина донесе одлуку по хитном поступку с обзиром да би недоношење одлуке могло да проузрокује штетне последице, у смислу неостваривања виталних интереса грађана Србије и државе, као и непредузимање мера на очувању суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије.

У нацрту документа се позива на Устав Србије, начела и норме Повеље УН, Хелсиншког акта акта и других међународних докумената у којима се државни суверенитет и територијални интегритет одређују као темељи савременог међународног поретка и изражава уверење да се сви спорови унутар савременог света и унутар држава чланица УН могу и морају решавати тежећи мирном, свеобухватном и компромисном решењу проблема Косова и Метохије.

У тексту се подсећа да су одлуком Народне скупштине, а на основу Устава Републике Србије, све одлуке привремених органа Косова и Метохије након једнострано проглашене независности Покрајине проглашене ништавим и неприхватљивим за Републику Србију, укључујући ту и саму декларацију о независности Косова и Метохије.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер