петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представници више опозиционих савеза, странака и покрета потписали документ о условима за спровођење слободних и поштених избора
Хроника

Представници више опозиционих савеза, странака и покрета потписали документ о условима за спровођење слободних и поштених избора

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. децембар 2018.

 Представници више опозиционих савеза, странака и покрета потписали су у Београду документ о заједничким условима за спровођење слободних и поштених избора.

Документ су потписали представници Савеза за Србију, Демократске странке Србије, Социјалдемократске странке, Нове странке, Демократске заједнице војвођанских Мађара, покрета Доста је било, Покрета центра, Грађанске платформе и иницијативе Не давимо Београд. 

Наводећи да је услове подржало још покрета и странака, самостална посланица Мариника Тепић подсетила је да су представници опозиције 12. октобра формирали Радну групу која је имала задатак да конкретизује захтеве за слободне и поштене изборе. Она је навела да су кључне тачке захтева опозиције везане за спречавање злоупотреба бирачког списка и јавних ресурса у кампањи, контролу изборног процеса, посебно на Косову и Метохији, изборне радње и изборни дан као и за кривичне санкције против оних који те злоупотребе врше.

Потписници су затражили да опозицији буде омогућено да у информативном програму Радио-телевизије Србије и Радио-телевизије Војводине буде заступљена "најмање 60 минута недељно пре предизборне кампање" и да њени представници учествују у "свим дебатним емисијама" на јавним сервисима, као и промену састава РЕМ-а "ради доследне примене својих овлашћења контроле електронских медија".

Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић оценио је да је "трагично" што опозиција у Србији 2018. године мора да се бори за стварање услова за слободне и поштене изборе.

"Ово није хир, ово су елементарни услови за демократске изборе. Без ових услова, избора не може бити", казао је Јовановић. 

Константин Самофалов из Социјалдемократске странке оценио је да у Србији од 2012. године "нема слободних избора" као и да "једва да има слободних медија". 

"Почели су и да бију представнике опозиције металним шипкама, да новинарама спаљују куће. Том лудилу се мора стати на пут и зато СДС подржава све захтеве опозиције за слободним изборима и медијима", рекао је Самофалов. 

Наводећи да је до сада постојала нека врста неразумевања између грађана и опозиције, али у унутар саме опозиције у Србији, функционер Нове странке Арис Мовсесијан је казао да је утврђивање заједничких услова за слободне и поштене изборе прави пут за даљу сарадњу опозиције и унапређење демократије у земљи.  

У име Покрета центра, заједничке услове је потписала Татјана Мацура, која је казала да је опозицију данас ујединила "борба за враћање нормалности и оних вредности које су у претходних 30 година урушаване у Србији", док је Радомир Лазовић из иницијативе Не давимо Београд оценио да је сада "прави тренутак да се бавимо изборним условима" и да је "увек време" да иницијатива сарађује са политичким странкама у борби против насиља и контроли изборног процеса. 

Председник Демократске заједнице војвођанских Мађара Арон Чонка казао је да је текст заједничких услова опозиције настао као "самоодбрана" вредности које су како је навео, урушаване последњих година. 

Документ о заједничким условима опозиције за спровођење слободних и поштених избора нису потписали представници Грађанског блока 381 који су по речима потписника, "у последњем тренутку" одлучили да то не учине.

Позив грађанима на протест у суботу

Део опозиционих посланика позвао је грађане да дођу сутра на протест на плато испред Филозофског факултета у Београду. 

Заједничкој конференцији за новинаре у Скупштини Србије присуствовали су посланици Демократске странке, Двери, Покрета за спас Србије Нова Србија, Социјалдемократске странке-Народне странке и Покрета центра. 

Шеф Двери Бошко Обрадовић позвао је грађане да се придурже протесту и шетњи под називом "Један од пет милиона" и пошаљу поруку да није нормално да се не поштује њихов захтев о заустављању насиља.

Санда Рашковић Ивић рекла је да је потребно да на протесту покажу да их има довољно да председник Србије Александар Вучић седне са њима за сто и саслуша шта имају да му кажу. 

Прошле суботе у Београду на истом месту је организовани протест, а потом и шетња под називом "Стоп крвавим кошуљама", поводом напада на лидера Левице Србије Борка Стефановића и једног од лидера Савеза за Србију. 

Председник Србије Александар Вучић рекао је после протеста да неће подлећи таквом притиску и да неће испунити ниједан захтев макар их се окупило и пет милиона.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер