субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Немачке поднео оставку због непоштовања према председничкој функцији?
Хроника

Председник Немачке поднео оставку због непоштовања према председничкој функцији?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. мај 2010.

„Објављујем да сам поднео оставку“ речи су којима је Келер почео саопштење.

Политичка „бомба“ у Берлину: председник Немачке Хорст Келер поднео је, сасвим неочекивано, оставку. Шеф државе повлачење је објаснио чињеницом да је био изложен жестоким критикама поводом спорне изјаве о циљевима немачких војних мисија у иностранству.

„Објављујем да сам поднео оставку“, изјавио је Келер са сузама у очима и гласом који је приметно подрхтавао.

„Чиним то јер не постоји довољан респект према функцији председника државе.“

Оставком председника Хорста Келера стављена је тачка на вишедневно обрушавање опозиције – социјалдемократи, Зелени и Левица – на шефа државе. Оно што је Келера вероватно највише погодило била је чињеница да су владајуће странке, конзервативци и либерали, веома млако стали у његову одбрану док је канцеларка Ангела Меркел одбила да се умеша – макар и вербално – у овај сукоб.

Шта је згрешио Хорст Келер? Поводом посете припадницима Бундесвера у Авганистану Келер је дао интервју у којем се нашла и спорна изјава о циљевима немачких војних мисија у иностранству.

„У кризним ситуацијама неопходне су војне мисије у иностранству... како бисмо заштитили наше интересе, као што су, на пример, трговачки путеви“, рекао је, између осталог, Келер а ова његова изјава изазвала је велику политичку олују у Берлину. Кључна примедба опозиције била је да председник Немачке жели да „спроводи спољну трговину оружјем“, а лавину критика није зауставило ни накнадно објашњење из његовог кабинета да су речи шефа државе „погрешно протумачене“ и истргнуте из контекста. Опозиција је захтевала да шеф државе повуче споран интервју или се, барем, извини.  

Брже него што се то могло и претпоставити овај жесток удар на шефа државе добио је неочекивани епилог – председник је поднео оставку.

Хорст Келер је први пут изабран за председника Немачке 2004. године као кандидат конзервативног блока. Његово појављивање у председничкој трци било је велико изненађење – Келер је важио за политичког анонимуса – а високотиражни „Билд“ је тим поводом објавио велики наслов: „Хорст, који Хорст“? Неколико година каснија тај исти „Билд“ био је одушевљен Келеровим радом на месту председника па је штампао нови наслов – „Супер Хорст“. На таласу опште сагласности да добро функционише на месту председника, Келер је прошле године добио и други мандат који је сада, његовом оставком, прекинут.

Занимљиво је да је Келерова оставка први такав чин једног председника Немачке у протеклих 65 година. До избора новог шефа државе ове послове обављаће председник Бундесрата, другог дома немачког парламента.

(Политика)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер