петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Естоније упоредио Путина са Хитлером; Филип Хамонд - Путин је попут тиранина из 20. века окупирао другу земљу
Хроника

Председник Естоније упоредио Путина са Хитлером; Филип Хамонд - Путин је попут тиранина из 20. века окупирао другу земљу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. фебруар 2015.

Естонски председник Томас Хендрик Илвес упоредио је "инертност и нереаговање Запада на потезе Русије" са ситуацијом из 1938. године, када су Европа и САД "остале неме на Хитлерово окупирање делова територије Чехословачке".

- Историја нас је научила да нереаговање никоме ништа добро није донело. Минхен 1938. године би морао да буде велилка лекција свима - изјавио је председник Естоније.

Критици и нападима на Владимира Путина придружио се и министар иностраних послова Велике Британије Филип Хамонд, који је оптужио руског председника да се понаша као "тиранин из 20. века".

Француски шеф дипломатије Жан Ив ле Дријан изјавио је да би се "плашио најгорег" уколико би мировни преговори пропали.

- Путинове изјаве којима провоцира балтичке државе, затим Казахстан, јасна су индикација да његови циљеви превазилазе Украјину. Ако га не зауставимо тамо, можда ћемо сутра имати проблем са њим у Естонији. Не кажем да ће се то десити, али он нам је дао довољно разлога да се бојимо да то може да се догоди. Највећи изазов националне безбедности свих демократских земаља на свету је да зауставе Кремљ - изјавио је Томас Хендрик Илвес, председник Естоније, која је чланица НАТО алијансе.

Он је додао и да се "још увек не боји инвазије Русије, али да се морају предузети одређени кораци како би се зауставило руско бахато и неодговорно понашање у региону".

Шеф британске дипломатије Филип Хамонд дао је неколико изјава пред састанак у Минску које су све само не у духу мира.

- Једино примирје које са њима треба потписати је оно у којем се одричу Крима који су незаконито отели. Не смемо се поставити тако да нам буде еугодно да то захтевамо. Овај човек (Путин) је послао војску у суверену државу, и попут тиранина из 20. века отео део њене територије - оштар је био Хамонд и додао да не види ниједан разлог за толерисање "безобразног и застарелог понашања Кремља".

Владимир Путин, Петро Порошенко, Ангела Меркел и Франсоа Оланд учествоваће на мировном састанку у Минску, који је заказан за среду.

Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров изјавио је да очекује "доношење бројних битних одлука у Минску".

Ангела Меркел ће, са друге стране, о резултатима преговора уредно обавестити председника САД Барака Обаму, који услед раније испланираних обавеза није могао да отпутује у Белорусију и присуствује састанку.

Амерички државни секретар Џон Кери изјавио је да су САД и њени европски савезници "уједињени у стратегији дипломатије по питању украјинске кризе."

Са друге стране, традиционално "тврђи" став заузео је времешни сенатор Џон Мекејн, који се не либи да предложи "решења" која скоро увек укључују оружје.

- Украјинци гину а ми им шаљемо ћебад и храну. Ћебад не помажу против руских тенкова. Њима се мора послати одбрамбено оружје, много оружја - изјавио је ратоборни Мекејн.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер