петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председница владе Хонгконга забранила ношење маски за време демонстрација
Хроника

Председница владе Хонгконга забранила ношење маски за време демонстрација

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. октобар 2019.

 Председница Владе Хонконга Кери Лам забранила је да демонстранти носе маске преко лица. Ова мера се тумачи као заоштравање става према највећој кризи у Хонгконгу од када је враћен под кинеску власт 1997. године.

Лам је на конференцији за новинаре објавила да се уводи забрана ношења маски и осудила недавну ескалацију насиља у четворомесечним антивладиним демонстрацијама. Лам је деловала према посебном Закону о ванредним мерама који је последњи пут примењен 1967.

Забрана ступа на снагу у суботу и односи се на људе на "илегалним" скуповима који користе насиље, а изузимају се они који носе маске за "легитимне потребе". Лам је рекла да ће се касније обратити парламенту да добије правну подршку за ту забрану.

"Људи се питају да ли Хонгконг може да се врати у нормалу. Да ли је Хонгконг и даље место где можемо да имамо свој драги дом", рекла је Лам када је најавила забрану и додала да мора да се заустави насиље које је сада захватило цео Хонгконг.

Према њеним речима, забрана је усмерена на насилне демонстранте и изгреднике и биће ефикасна мера одвраћања од радикалног понашања.

Пре него што је објављено увођење забране, хиљаде маскираних демонстраната изашло је данас на улице пословне четврти града и позивало на већу демократију. Они су узвикивали "Хоћемо да носимо маске" и "Ношење маски није злочин".

Велика група демонстраната заузела је данас улице и код тржишног кварта Козвеј Беј, а мања окупљања одржана су и на неколико других места.

Аналитичари су упозорили да је први пут власт прибегла Закону о ванредним мерама преко пола века и да то представља опасан преседан. Тај закон који је заостао из британске владавине и усвојен је 1922. да угуши штрајк морепловаца и немире 1967, даје широка овлашћења шефици извршне власти града да примени прописе у хитном случају.

Забрана ношења маски уследила је после великог насиља у граду у уторак које је бацило сенку на прославу Националног дана Кине. Тада је полицајац пуцао на демонстранта, што је била прва особа погођена из ватреног оружја од када су демонстрације почеле у јуну око сада већ укинутог предлога закона о екстрадицији.

Повређени тинејџер оптужен је за нападан на полицију и нереде.

Протести су прерасли у кампању против Кине зато што многи сматрају да се Пекинг меша у аутономију Хонгконга. Досад је приведено више од 1.750 људи.

Активисти и многи посланици упозорили су да би забрана маски могла да буде контрапродуктивна, непрактична и тешко спроводива у граду где бес расте и где десетине хиљада људи често занемарује полицијске забране окупљања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер