петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предлог амнестије за војне бегунце
Хроника

Предлог амнестије за војне бегунце

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. март 2010.

Сви младићи, њих око пет хиљада, који су од 18. априла 2006. године избегли војну обавезу, или побегли из касарни пошто су почели да служе војни рок, због чега се против њих води кривични поступак, биће амнестирани, суштина је владиног Предлога закона о амнестији о којем се расправљало у Народној скупштини Србије.

Комплетна владајућа коалиција, мада уз примедбе појединих чланова да закон није фер, гласаће за усвајање, као и опозициони ЛДП.

Радикали су против амнестије, а напредњаци је критикују, али сматрају да би било окрутно гласати против.

Образлажући предложена решења, Снежана Маловић, министар правде, рекла је да се, према доступним подацима, у иностранству налази око 140.000 војних обвезника, од чега око 44.000 чине регрути, а да се годишње, на захтев око 5.000 војних обвезника донесе решење о одлагању војне обавезе.

Маловићева је навела да се за кривична дела, за која се предлаже амнестија, води око 5.000 кривичних поступака, углавном против наших грађана који живе у иностранству.

Према њеним речима, млади људи који живе у иностранству страхују од хапшења при доласку у земљу, па се одлучују за испис из српског држављанства, а евидентна потреба државе је да то спречи.

Лидер напредњака Томислав Николић казао је да је ово „трећи закон о амнестији од доласка ДОС-а на власт, било би много честитије рећи да војни рок не мора да служи онај ко не жели, а овако се грађани доводе у неравноправан положај”.

И радикали и напредњаци истакли су да би проблем био решен професионализацијом војске, замерајући министру одбране и председнику државе што нису дошли у парламент да кажу каква је стратегија државе у будућем развоју војске.

Саша Дујовић, посланик Покрета ветерана, рекао је да „није лако са позиције некога ко је учествовао у одбрани земље прихватити да неко неће да учествује у најсветлијој традицији овог народа, а то је служење војног рока”.

Дујовић ће, како је рекао, ипак, гласати за амнестију, јер „морамо да размишљамо о будућности и ономе што нам предстоји, а то је и праштање оваквих ствари, иако оне, можда, нису за праштање”. И други представници владајуће коалиције сматрају да је амнестија осетљиво питање, а Ђорђе Милићевић (СПС) у прилог гласању „за” навео је да амнестирани од кривичног гоњења неће бити ослобођени војног рока већ ће морати да изаберу хоће ли га служити у касарни или цивилно.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер