недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Православни верници широм света данас славе дан Христовог васкрсења
Хроника

Православни верници широм света данас славе дан Христовог васкрсења

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. април 2018.

Његова светост патријарх српски Иринеј служи Свету архијерејску литургију у крипти Храма Светог Саве на Врачару поводом највећег хришћанског празника Васкрса.

Литургија је почела у 9.00 часова, а, осим грађана, присуствују јој престолонаследник Александар и принцеза Катарина Карађорђевић.

Српска православна црква прославља данас највећи хришћански празник - Васкрс, којим се слави васкрсење Исуса Христа из мртвих и који представља суштину хришћанске вере.

 Хришћани широм света који поштују јулијански календар славе данас Ускрс, празник који симболизује победу живота над смрћу.

Ускрс је највећи хришћански празник јер суштина хришћанског учења означава Христово васкрснуће из мртвих, као победу вере и живота над смрћу.

На Ускрс се скидају олтарске двери да би се тиме показало да је Исус Христос, по црквеном учењу, ускрснућем победио смрт и отворио рајска врата.

По црквеном учењу, Исус је распет у петак, суботу је прележао у гробу, у Јосифовом врту, а у недељу зором, осетио се снажан земљотрес и анђео Божји слетео је на гроб. Стражари који су чували гроб, у страху су попадали као мртви, а Исус васкрсао.

На Ускрс је, по веровању, прво Марија Магдалена срела Христа, а потом се он указао и својим ученицима.

Само ученик Тома који је био одсутан, није одмах поверовао да је Христос ускрснуо, па је морао лично да се увери. Отуда у народу узречица: "Неверни Тома".

Људи се за овај празник поздрављају са: "Христос васкрсе" и "Ваистину васкрсе". Цела недеља празника зове се Светла недеља, а тада се певају радосне црквене песме.

На првом Васељенском сабору, у Никеји 325. године, одлучено је да се Ускрс свуда празнује истог дана, пошто се испуне три услова: после пролећне равнодневице, прве недеље после јеврејске Пасхе и после првог пуног месеца.

Ускрс је покретан празник. Увек се везује само за недељу и може "пасти" у размаку од 35 дана - од 4. априла до 8. маја по старом, јулијанском календару, односно од 22. марта до 25. априла по новом, грегоријанском рачунању времена.

Ускршње богослужење у Москви

Ускршња литургија коју служи патријарх московски и целе Русије Кирил почела је у поноћ Храму Христа Спаситеља у Москви.

Храм су испунили верници још око сат пре почетка службе. Литургији је присуствовало неколико хиљада људи. Међу учесницима литургије били су руски посланици, културни радници, јавне личности.

Око поноћи по московском времену кренуће ускршња поворка око Главног сабора Руске цркве.

У поноћ литургијaма у храмовима почело обележавање Васкрса

У храмовима Српске православне цркве (СПЦ) почело је обележавање највећег хришћанског празника Васкрсење Господа Исуса Христа - Васкрса.

Тачно у поноћ почело је служење светих васкршњих литургија.

У поноћ су у Саборној цркви у Београду одржани Пасхално јутрење и Прва Васкршња Литургија.

Велика литија одржана је у Храму Светог Саве на Врачару.

Патријарх служио Васкршњу литургију у Крипти храма Светог Саве

Патријарх српски Иринеј служио је Васкршњу литургију у Крипти храма Светог Саве на Врачару у Београду.

Литургији су, поред осталих, присуствовали министар спољних послова Ивица Дачић, као и принц Александар Карађорђевић и принцеза Катарина Карађорђевић.

На литургији је прочитана Ускршња посланица, у којој је патријарх Иринеј поручио верницима да "чувају и поштују светињу брака, јер је она темељ здраве и неразориве породице".

"Сведоци смо свеопштег отуђења и раздора, најпре у самој породици, где је заједница међу супружницима све нестабилнија, а међусобно непоштовање родитеља оставља неизбрисиву рану на дечјим душама", навео је патријарх.

Иринеј је навео да искреност и узајамно праштање треба да красе сваку породицу.

"Чедоморство, највећи злочин овога века, нажалост, присутно је и у нашем народу. Према статистичким подацима, сваке године у Србији нестаје читав један град. У светлости Христовог Васкрсења свако зачеће, рођење и свако људско биће јесу дар Божји који има вечни смисао и рађа се за вечност", навео је он.

Патријарх је додао да у данима радости, поводом празника, не треба заборавити ни људску бол, патњу и страдање, као ни болесне, старе и изнемогле, сиромашне, избегле и прогнане.

Он је навео да неправда није мимоишла "многострадални, али никада погажени и понижени" српски народ који идуће године прославља осам векова самосталности цркве и државе.

"То нам даје поуздање и потврду да смо ми народ вођен светима - светим Симеоном, Светим Савом и светим краљем Стефаном Првовенчаним - који за свагда српски народ утемељише на крајеугаоном камену - Васкрслом Христу", поручио је Иринеј у Ускршњој посланици.

У Васкршњој литургији учестовао је хор "Мокрањац", најстарије активно певачко друштво у Србији.

Хришћани широм света који поштују јулијански календар славе данас Васкрс, празник који симболизује победу живота над смрћу.

Вашкршње литургије служене широм региона

Васкршње литургије служене су широм Републике Српске, а епископ бањалучки Јефрем, служио је у Храму Христа Спаситеља Васкршњу литургију. Верницима је прочитана васкршња посланица патријарха српског Иринеја. Поноћној литургији присуствовао је и градоначелник Бањалуке Игор Радојичић.

Епископ Јефрем честитао је празник присутним верницима и свима православнима у епархији бањалучкој, преноси РТРС.

Владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије служио је Васкршњу литургију у храму Рођења Пресвете Богородице, Стара црква у Мостару.

Митрополит дабробосански Хризостом служио је Свету архијерејску литургију у Саборној цркви Рођења пресвете Богородице у Сарајеву. У краткој поруци, митрополит Хризостом истакао је радост којом треба дочекати ближње, пријатеље и суседе, те да радост васкрсења поделе једни са другима и са најближима, преноси Фена.

"Радујмо се, веселимо се победи добра над злом, љубави над мржњом, истине над неправдом", поручио је он.

У сарајевској Саборној цркви прочитана је и посланица патријарха српског Иринеја, са свим архијерејима Српске православне цркве.

Православни верници прославили су Ускрс архијерејском литургијом у Саборном храму у Загребу коју је уз служење свештенства тога храма водио митрополит загребачко-љубљански Порфирије, јавила је Хина. Током литургије прочитана је ускршња посланица патријарха Иринеја, а на њеном крају митрополит Порфирије је честитао верницима Ускрс и казао да човек смисао живота може наћи тек у ускрслом Христу, за шта је потребан искрен лични однос према Богу. 

(Агенције)

Видети још:

Васкршња посланица СПЦ: Молимо се да нам свима Косовски завет буде мост између небеске и земаљске Србије

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер