петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Потврђена пресуда "Информеру" и Драгану Вучићевићу, морају да плате 150.000 динара одштете Стевану Дојчиновићу јер су га у серијалу текстова називали "сарадником мафије" и "терористом"
Хроника

Потврђена пресуда "Информеру" и Драгану Вучићевићу, морају да плате 150.000 динара одштете Стевану Дојчиновићу јер су га у серијалу текстова називали "сарадником мафије" и "терористом"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. март 2019.

 Апелациони суд потврдио је пресуду којом је "Информеру" и његовом уреднику Драгану Вучићевићу наложено да плате 150.000 динара одштете уреднику КРИК-а Стевану Дојчиновићу јер су га у серијалу текстова називали "садо-мазо француским шпијуном", "сарадником мафије" и "терористом".

Уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић тужио је у априлу 2016. године провладин таблоид "Информер" и његовог уредника Драгана Вучићевића након низа неистина које су објављене о Дојчиновићу и његовом приватном животу, пише КРИК. 

"Информер" је оптуживао уредника КРИК-а да је "лажни новинар", "западни шпијун", "сарадник мафије", "садомазохиста" и "терориста" који "пакује афере" Александру Вучићу и његовој породици. Дојчиновић је тражио одштету због повреде части и угледа, као и због изношења детаља из приватног живота.

Две године касније, у мају 2018. године, Виши суд у Београду пресудио је у Дојчиновићеву корист и казнио "Информер" са 130.000 динара због повреде части и угледа и 20.000 динара због повреде права на приватност. Вучићевић се на ову пресуду жалио Апелационом суду, али је жалба одбијена као неоснована и потврђена је првостепена пресуда.

Осим новчане одштете, "Информер" је дужан да пресуду објави у новинама и на сајту, што још није учинио.

Суд: "Информер" повредио претпоставку невиности

Суд је утврдио да је "Информер" повредио претпоставку невиности и да његови текстови могу код читаоца да изазову осуду и презир према Дојчиновићу.

"Информацијама изнетим у наведеном тексту (Информера) доводи се до закључка да је (Дојчиновић) део медијско-политичко-тајкунске мафије рекеташа који планирају да руше државу, иако такви наводи нису поткрепљени доказима (…) па је због тога по оцени суда повређена претпоставка невиности", наводи се у пресуди Вишег суда у Београду.

"Информер" је неистинама, наводи суд, "створио утисак да Дојчиновић заиста сарађује са нарко-дилерима, криминалцима, корумприраним полицајцима и агентима појединих страних служби и да припрема најпрљавији ударац на премијера и државу".

На суду је потврђено и да нису тачне информације које је објавио "Информер" – да је Дојчиновић податке о некретнинама председника Александра Вучића добио од "осуђиваног нарко-дилера" Војислава Јенића. У спорном тексту пише да је Јенић 1987. у Пожаревцу осуђен због продаје дроге, али је током поступка утврђено да то није тачно – суд у Пожаревцу навео је да таква пресуда не постоји, и да против Јенића није вођен поступак.

На насловној страни "Информера" тада је објављена и фотографија усликана скривеном камером на којој су Јенић и Дојчиновић – због чега је уредник КРИК-а покренуо поступак код Заштитника грађана сумњајући да је фотографију направила Безбедносно-информативна агенција (БИА).

Суд је утврдио и да не постоје докази да је Дојчиновић враћен са границе са Русијом јер је страни шпијун, како је "Информер" писао.

Угрожена приватност

Суд је утврдио да су приватне Дојчиновићеве фотографије на којима се види како учествује у суспензијама (врста екстремног спорта) објављене без његове сагласности.

Ово представља, према ставу суда, нарушавање Дојчиновићеве приватности јер се фотографије не односе на посао којим се бави као јавна личност, па не постоји оправдан интерес јавности да буду објављене без његове сагласности.

КРИК подећа да серија напада на Дојчиновића и њихове новинаре је нарочито била агресивна током истраживања имовине и послова Александра Вучића, у то време премијера.

Вучић се у интервјуу за КРИК оградио од медијске хајке, истакавши да Дојчиновића "не доживљава као државног непријатеља"

"Информер није мој лист. То је приватни лист, а немојте да их етикетирате као мој зато што вам се не свиђа шта пишу", рекао је тада Вучић.

Поступак против БИА

Због сумње да га је БИА пратила, прислушкивала и тајно фотографисала, а потом информације достављала "Информеру", Дојчиновић је покренуо поступак код Заштитника грађана.

Контролу рада БИА Заштитник грађана отпочео је у августу 2016. године, али он још није окончан.

На Дојчиновићево питање да ли је праћен, Вучић је одговорио да га нико није пратио "као новинара", пише КРИК.

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер