петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Постепена нормализација грејања у Србији
Хроника

Постепена нормализација грејања у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. јануар 2009.

Нови Сад, Зрењанин, Вршац, Инђија -- Енергетска криза у Србији за сада је санирана, пошто од синоћ у нашу земљу поново стиже гас из Мађарске и Немачке. Грејање у градовима углавном нормализовано.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је и са Немачком договорена испорука гаса, што ће вишеструко побољшати енергетске капацитете Србије. "Већ током сутрашњег дана снабдевање гасом биће стабилно великим делом и за домаћинства, а не само за градове", рекао је Тадић. Он је навео и да се паралелно воде разговори и са руском владом и да постоји могућност да у року од 24 часа крену одређене количине магистралним гасоводом. "Влада је учинила велику ствар ових дана и показала да је спремна да одговори на велику кризу на најбољи начин и великом брзином, али ћемо из ове ситуације извући одређене поруке и утврдити одговорност због чега Србија нема обезбеђена снабдевања гасом у овако тешким моментима", рекао је Тадић за РТС.

Претходно, Мађарска је почела испоруку дела потребног гаса Србији, по договору председника Србије Бориса Тадића са мађарским премијером Ференцом Ђурчањем. Генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је да је у Србију почео да улази гас из Мађарске и да на сат пристиже по 250.000 кубних метара. "До сутра ујутру у 8 Србија би требало да добије укупно два милиона кубних метара гаса, колико је договорено са Мађарском", казао је Бајатовић. Мађарска нафтна компанија Мол саопштила је да је данас око 16 часова почела да Србији испоручује помоћ од два милиона кубних метара гаса. Како се наводи у саопштењу, Мол је гас за краткотрајну помоћ Србији обезбедио из сопствене производње захваљујући мањој потрошњи у Мађарској. Извршни потпредседник Мола задужен за питања гаса и енергије Лајош Алач казао је да Мол већ дуже време указује на потребу да земље у региону развију заједничку стратегију, заједничку мрежу гасовода, као и капацитете за складиштење гаса. "На тај начин, међусобна подршка, као и појачане могућности заштите, не би биле само ‘ад хок’ активност, већ и институционално решење", рекао је Лајош Алач.

Раније данас, у кабинету председника Србије речено је да су се председник Борис Тадић и мађарски премијер Ђурчањ договорили да Мађарска испоручи Србији одређену количину гаса из сопствених резерви. Србији је у зимском периоду дневно потребно око 10 милиона кубних метара гаса. Након обуставе испоруке гаса Србији, грађани у неколико већих градова, због немогућности да топлане пређу на мазут, остали су без грејања. Председник Србије Борис Тадић изјавио је да се с премијером Мађарске Ференцом Ђурчањом договорио да та земља Србији у наредним данима испоручује дневно од милион до два милиона кубних метара гаса. Председник Србије је рекао да те количине гаса не обезбеђује укупне потребе за Србију, којој је потребно још око три милона кубних метара гаса дневно, како би биле обезбеђене хитне потребе. Он је рекао да Србија креће у још једну спољнополитичку офанзиву, како би обезбедила довољне количине гаса, и навео је да ће то бити покушано преко гасовода у Белорусији.

"Нама је потребно да покушамо да нађемо два до три милиона метара кубних гаса и кренули смо у нову спољнополитичку офанзиву у трагању за новим количинама гаса", рекао је новинарима Тадић, пошто је добровољно дао крв у Заводу за трансфузију крви. Он је навео да ћемо "то покушати да обезбедимо преко гасовода из Белорусије, али на путу до нас има много корисника и гладних уста и велико је питање да ли ћемо то и успети". Тадић је навео и да ће до нормализовања у снабдевању гасом доћи тек када Русија и Украјина реше спор. "Очекујем да би се ова криза могла решити унутар једне недеље између Украјине и Русије", рекао је председник Србије. Тадић каже и да ће ова криза бити искоришћена за анализу рада у енергетском сектору у претходном периоду и постављању питања шта се више могло урадити. Он очекује да би се криза могла решити за недељу дана и да је зато сваки кубни метар гаса важан.

Борис Тадић: Обезбеђен гас и из Аустрије    

Београд, Будимпешта -- Након што је обезбеђен гас из Немачке и Мађарске и са Владом Аустрије договорена је испорука тог енергента за Србију, каже председник државе Борис Тадић.

Из Аустрије ће бити обезбеђено између два и три милиона кубних метара гаса. "Уколико буде потребно ми ћемо преузети гас из Аустрије и то ће обезбедити нормално снабдевање Србије", казао је он на почетку састанка највиших српских државника са представницима привреде, банака и сидиката о борби потив економске кризе. Председник Србије је очекује да ће током дана кључни проблем око снабдевања гасом између Украјине и Русије почети да се разрешава наводећи да "неки добри индикатори већ постоје".

Председник Србије Борис Тадић изјавио је синоћ за Б92 да је помоћ коју су Мађарска и Немачка упутиле Србији показује европску солидарност. Тадић очекује да ће данас снабдевање гасом бити стабилно, али и да се из ове кризе морају извући поуке. У изјави за Б92, председник Србије је казао да ће станови свих грађана Србије бити топли, а да је једини проблем да ли ће се обезбедити гас за домаћинства која се индивидуално греју на гас. Он је објаснио да су довољна дневно два милиона кубика гаса из Мађарске и три милиона кубика гаса из Немачка да би сви станови били топли и да индустрија функционише. "Потребно је неких 6-7 дана да се окончају сви преговори. Да бисмо премостили тих 6-7 дана, нама је потребна одређена количина гаса – између шест и десет милиона кубних метара гаса", каже Тадић. "Са око шест милиона кубних метара гаса сви станови на даљинско грејање јесу загрејани, један део наше индустрије ради који је оријентисан на гас, један део не може да ради у пуном капацитету, али потребна је штедња и ми смо решили ургентни проблем“, сматра председник Србије.

Ипак, Србија не би упала у гасну кризу да је пуњено складиште гаса у Банатском Двору. Количине које су летос унете у складиште не могу да покрију потребе Србије и дневно из Двора може да се повуче око 400.000 кубика гаса, што је недовољно. Тадић каже да је за овај пропуст одговорна прошла влада. “Највећу количину новца и могућности да то урадимо имали смо након продаје наших телекомуникационих система, пре свега Мобтела, и мислим да је то могло тада да се уради без икаквих проблема, али је то стално одлагано збогједне врсте политичке неодговорности и слабог енергетског планирања",навео је Тадић. "Али нема никакве дилеме да ми преко лета следеће године - када се једино и пуне подземна складишта свуда у свету јер је тада гас најјефтинији – морамо да завршимо ову ствар да више никада ниједну зиму не дочекамо без пуног складишта Банатски Двори“, каже он. Спор између Русије и Украјине могао би ускоро да се реши. Тадић каже да постоји начелни договор међу земљама ЕУ да ће дати новац за руски гас који дугује Украјина. Ипак, он истиче да се овај проблем само стратешки може решити, а то је изградња гасовода Јужни ток. “Али да то питање мора у годинама коеј долазе да буде решено једном за свагда, у годинама које долазе, у наредних неколико деценија. У томе је суштина наших преговора са руским партнером да се Србија нађе на траси тог гасовода Јужног тока, Немачка ће бити на траси тог Северног тока и то ће бити две велике жиле, системи за снабдевање гасом, читаве ЕУ укључујући и западни Балкан“, сматра председник Србије.

Председник Србије Борис Тадић разговарао је и са премијером Хрватске Ивом Санадером о ситуацији са гасом у Хрватској, где се, како је навео, такође врше уштеде. Тадић и Санадер су се договорили да представници двеју држава током трајања енергетске кризе буду у сталном контакту. Премијер Мађарске Ференц Ђурчањ изјавио је да су блажи временски услови и мања потрошња у домаћинствима у Мађарској омогућили тој држави да извезе део резерви гаса којима располаже, као и да ће на основу дневне потрошње одлучивати колико гаса може да испоручи Србији. Ђурчањ је истакао да та држава неће имати проблема да задовољи споствене потребе за гасом у наредне две седмице. "Омогућили смо да Србији упутимо помоћ од једног до два милиона кубних метара гаса Србији. Ова количина ће помоћи да се у дане Божића нико не смрзава у Војводини, у Србији", рекао је мађарски премијер.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер