Početna strana > Hronika > Poslanička pitanja u Skupštini: O posledicama NATO bombardovanja, protivgradnim raketama; Dijana Vukomanović: Da li će inspekcija rada otići u tursku firmu "Kajzen" u Smederevu, radnici se zastrašuju, disciplinuju i kažnjavaju
Hronika

Poslanička pitanja u Skupštini: O posledicama NATO bombardovanja, protivgradnim raketama; Dijana Vukomanović: Da li će inspekcija rada otići u tursku firmu "Kajzen" u Smederevu, radnici se zastrašuju, disciplinuju i kažnjavaju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 15. maj 2018.

 Poslanici u Skupštini Srbije danas su u okviru postavljanja poslaničkih pitanja govorili o štrajku u fabrici "Kajzen", protivgradnoj zaštiti i festivalu "Mirdita, dobar dan", a potom su počeli objedinjenu načelnu raspravu o 20 predloga zakona i međunarodnih sporazuma.

Kao i svakog utorka, na početku sednice narodni poslanici postavljali su pitanja članovima Vlade Srbije, a posle štete koja je naneta usevima proteklih dana, ponovo je pokrenuto pitanje protivgradne zaštite u Srbiji.

Poslanica grupe "Pokret za spas Srbije-Nova Srbija" Dijana Vukomanović pitala je ministra rada i socijalne zaštite Zorana Đorđevića da li će da pošalje inspekciju rada u smederevsku fabriku "Kejzen" da razgovara sa radnicima i šta će učiniti da se poštuje Zakon o štrajku, prema kojem radnici ne mogu da budu otpušteni sa posla, zbog učešća ili organizovanja štrajka.

Navela je da su u firmi "Kajzen" radnice stupile u štrajk zbog neisplaćene plate i neplaćenog prekovremenog rada za šest meseci, ali da je posle toga, uz isplatu usledilo i disciplinovanje radnica.

"Sedam radnika je do sada dobilo otkaz u formi sporazumnog raskida ugovora o radu, tri radnice su zastrašene pristale na sporazumni otkaz, međutim četvoro radnika ne pristaje", rekla je Vukomanović.

Ona je izrazila bojazan da se u smederevskom preduzeću radnici zastrašuju, disciplinuju i kažnjavaju zbog toga traže svoja radnička prava.

BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije današnju sednicu započeli su postavljanjem poslaničkih pitanja članovima vlade i državnim organima, a interesovalo ih je, između ostalog, da li su veće posledice černobilske katastrofe od posledica NATO bombardovanja po zdravlje ljudi.

Poslanica LDP Nataša Mićić je, komentarušići tačku dnevnog reda koju je predložila predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković o obrazovanju Komisije koja bi trebalo da utvrdi posledice NATO bombardovanja, kazala da razume da su građani zabrinuti, da postoji strah i da treba reći istinu, ali je napomenula da to nije posao političara već nauke.

"Opasno je da se vlast meša u slobodno tržište, medije, pravosuđe, ali je najopasnije kada vlast pokušava da dovede nauku u pitanje", rekla je Nataša Mićić.

Ona je navela da od Instituta Vinča traži odgovor, jer su, kako kaže, oni dužni da na to odgovore, da li je i u kojoj meri uticalo na zdravlje građana NATO bombardovanje 1999. godine, ali i koje su posledice černobilske katastrofe.

Kako je rekla, postoje brojna pitanja u zemlji na koja treba odgovoriti, a želela je da zna zbog čega se mladima ne omogući da pod povoljnijim cenama kupe stanove, a ne samo pripadnicima vojske i policije.

Poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić postavio je pitanje u vezi sa sistemom odbrane od grada uz konstataciju da su mnogi poljoprivrednici Srbije pretrpeli štetu.

"I u ovoj godini se suočavaju da država nema efikasan sistem za odbranu od grada", rekao je Aleksić i upitao premijerku koliko ima strelaca koji su potpisali ugovore za obavljanje tih poslova, koliko ima aktivnih protivgradnih stanica i da li su za premijerku važnije gej slikovnice od poljoprivrednika.

Poslanica Dveri Marija Janjušević pitala je da li i kada će u nastavni program biti "uvršteno podrobnije proučavanje stvaranje srpske Vojvodine, svedoci smo da se malo zna o tome".

"To jeste prošlost, ali je važno za razumevanje sadašnjosti i odlučno reagovanje u osetljivom političkom trenutku", rekla je ona.

Janjušević kaže da jedine odgovorne osobe "za eventualnu izdaju" u vezi sa Kosovom mogu biti potpisnici Briselskog sporazuma, te premijerka, ministar spoljnih poslova i predsednik Srbije.

Poslanik SNS Željko Sušec pitao je BIA da li imaju saznanja da poslanica Marinika Tepić ima kontakte sa licima za koje postoji sumnja da sarađuju sa agentima stranih službi, dok je poslanik sa liste SNS Marijan Rističević pitao tužilaštvo šta će preduzeti u vezi sa prebijanjem "starca od 63 godine u centru Smederevske Palanke".

Prema njegovim rečima, to je uradio tadašnji predsednik opštine Radoslav Milojičić, inače poslanik DS.

Pitao je i šta će nadležni organi preduzeti jer je bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac dok je bio na toj funkciji "umanjio borbenu moć zemlje i rasprodao vojnu opremu".

Želeo je da zna i da li je Most na Adi imao dozvolu prilikom početka njegove gradnje, a naveo je i da je bivši gradonačelnik Dragan Đilas za vreme vlasti "debelo pljačkao medije, na određeni način kontrolisao slobodu štampe i da su se njegovi prihodi od 2008. do 2012. godine uvećali za više desetina puta".

Jasno je, rekao je Rističević, da je bilo trgovine uticajem.

Poslanik DS Radoslav Milojičić imao je nekoliko pitanja za premijerku na "privremenom i lošem radu Anu Brnabić"

Pitao je šta će uraditi povodom protesta u firmi "Kajzen" gde zaposleni rade 12 sati dnevno za 22.000 dinara i ne mogu da traže povećanje zarada.

"Nama je jasno da ona (premijerka) nema problema i da je promet firme njenog brata od kada je ona premijer uvećan 14 puta, dok neko radi za 22.000 dinara, 30 dana u mesecu, 12 sati, kao i vikendom. Država je dala 10.000 evra po radnom mestu. Ovo je robovlasništvo", rekao je Milojičić.

Pitao je i kada će poslanički klub DS dobiti snimke sa kamera koji bi trebalo da pokažu da su radikali pretili Aleksandri Jerkov.

(Tanjug)