петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланичка питања у Скупштини: О последицама НАТО бомбардовања, противградним ракетама; Дијана Вукомановић: Да ли ће инспекција рада отићи у турску фирму "Кајзен" у Смедереву, радници се застрашују, дисциплинују и кажњавају
Хроника

Посланичка питања у Скупштини: О последицама НАТО бомбардовања, противградним ракетама; Дијана Вукомановић: Да ли ће инспекција рада отићи у турску фирму "Кајзен" у Смедереву, радници се застрашују, дисциплинују и кажњавају

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. мај 2018.

 Посланици у Скупштини Србије данас су у оквиру постављања посланичких питања говорили о штрајку у фабрици "Кајзен", противградној заштити и фестивалу "Мирдита, добар дан", а потом су почели обједињену начелну расправу о 20 предлога закона и међународних споразума.

Као и сваког уторка, на почетку седнице народни посланици постављали су питања члановима Владе Србије, а после штете која је нанета усевима протеклих дана, поново је покренуто питање противградне заштите у Србији.

Посланица групе "Покрет за спас Србије-Нова Србија" Дијана Вукомановић питала је министра рада и социјалне заштите Зорана Ђорђевића да ли ће да пошаље инспекцију рада у смедеревску фабрику "Кејзен" да разговара са радницима и шта ће учинити да се поштује Закон о штрајку, према којем радници не могу да буду отпуштени са посла, због учешћа или организовања штрајка.

Навела је да су у фирми "Кајзен" раднице ступиле у штрајк због неисплаћене плате и неплаћеног прековременог рада за шест месеци, али да је после тога, уз исплату уследило и дисциплиновање радница.

"Седам радника је до сада добило отказ у форми споразумног раскида уговора о раду, три раднице су застрашене пристале на споразумни отказ, међутим четворо радника не пристаје", рекла је Вукомановић.

Она је изразила бојазан да се у смедеревском предузећу радници застрашују, дисциплинују и кажњавају због тога траже своја радничка права.

БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије данашњу седницу започели су постављањем посланичких питања члановима владе и државним органима, а интересовало их је, између осталог, да ли су веће последице чернобилске катастрофе од последица НАТО бомбардовања по здравље људи.

Посланица ЛДП Наташа Мићић је, коментарушићи тачку дневног реда коју је предложила председница Скупштине Србије Маја Гојковић о образовању Комисије која би требало да утврди последице НАТО бомбардовања, казала да разуме да су грађани забринути, да постоји страх и да треба рећи истину, али је напоменула да то није посао политичара већ науке.

"Опасно је да се власт меша у слободно тржиште, медије, правосуђе, али је најопасније када власт покушава да доведе науку у питање", рекла је Наташа Мићић.

Она је навела да од Института Винча тражи одговор, јер су, како каже, они дужни да на то одговоре, да ли је и у којој мери утицало на здравље грађана НАТО бомбардовање 1999. године, али и које су последице чернобилске катастрофе.

Како је рекла, постоје бројна питања у земљи на која треба одговорити, а желела је да зна због чега се младима не омогући да под повољнијим ценама купе станове, а не само припадницима војске и полиције.

Посланик Народне странке Мирослав Алексић поставио је питање у вези са системом одбране од града уз констатацију да су многи пољопривредници Србије претрпели штету.

"И у овој години се суочавају да држава нема ефикасан систем за одбрану од града", рекао је Алексић и упитао премијерку колико има стрелаца који су потписали уговоре за обављање тих послова, колико има активних противградних станица и да ли су за премијерку важније геј сликовнице од пољопривредника.

Посланица Двери Марија Јањушевић питала је да ли и када ће у наставни програм бити "уврштено подробније проучавање стварање српске Војводине, сведоци смо да се мало зна о томе".

"То јесте прошлост, али је важно за разумевање садашњости и одлучно реаговање у осетљивом политичком тренутку", рекла је она.

Јањушевић каже да једине одговорне особе "за евентуалну издају" у вези са Косовом могу бити потписници Бриселског споразума, те премијерка, министар спољних послова и председник Србије.

Посланик СНС Жељко Сушец питао је БИА да ли имају сазнања да посланица Мариника Тепић има контакте са лицима за које постоји сумња да сарађују са агентима страних служби, док је посланик са листе СНС Маријан Ристичевић питао тужилаштво шта ће предузети у вези са пребијањем "старца од 63 године у центру Смедеревске Паланке".

Према његовим речима, то је урадио тадашњи председник општине Радослав Милојичић, иначе посланик ДС.

Питао је и шта ће надлежни органи предузети јер је бивши министар одбране Драган Шутановац док је био на тој функцији "умањио борбену моћ земље и распродао војну опрему".

Желео је да зна и да ли је Мост на Ади имао дозволу приликом почетка његове градње, а навео је и да је бивши градоначелник Драган Ђилас за време власти "дебело пљачкао медије, на одређени начин контролисао слободу штампе и да су се његови приходи од 2008. до 2012. године увећали за више десетина пута".

Јасно је, рекао је Ристичевић, да је било трговине утицајем.

Посланик ДС Радослав Милојичић имао је неколико питања за премијерку на "привременом и лошем раду Ану Брнабић"

Питао је шта ће урадити поводом протеста у фирми "Кајзен" где запослени раде 12 сати дневно за 22.000 динара и не могу да траже повећање зарада.

"Нама је јасно да она (премијерка) нема проблема и да је промет фирме њеног брата од када је она премијер увећан 14 пута, док неко ради за 22.000 динара, 30 дана у месецу, 12 сати, као и викендом. Држава је дала 10.000 евра по радном месту. Ово је робовласништво", рекао је Милојичић.

Питао је и када ће посланички клуб ДС добити снимке са камера који би требало да покажу да су радикали претили Александри Јерков.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер