среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици СНС и СПС: "Београд на води" ће покренути читаву Србију; ДС жестоко против
Хроника

Посланици СНС и СПС: "Београд на води" ће покренути читаву Србију; ДС жестоко против

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. март 2015.

Скупштина Србије започеће крајем седмице расправу о лекс специјалису о пројекту "Београд на води", а представници владајуће већине уочи дебате указују на значај тог пројекта, који ће покренути читаву Србију и регион, док представници опозиције траже његово повлачење из процедуре и усклађивање са правним системом Србије.

Посланици републичког парламента ће као другу тачку дневног реда нове седнице, коју ће започети у четвртак, 2. априла, разматрати Предлог закона - Lex specialis о поступцима експропријације и издавања грађевинске дозволе ради реализације изградње пројекта "Београд на води".

Посланица СНС Александра Томић рекла је Танјугу да је пројекат "Београд на води" стратешки пројекат који није важан само Србији, већ је важан за цео регион.

- Подизањем економског раста таквим стратешким пројектом ви отварате нова радна места, упошљавате своју грађевинску оперативу и самим тим имате већи економски раст него што имају ваше комшије. Решићете и питање грађевинске оперативе, али и многе инфраструктурне пројекте у Београду који су започети и никад нису завршени. Београд ће постати светска метропола који ће заиста имати са чиме да се поноси - нагласила је Томићева.

Говорећи о предложеном закону, Томић је подсетила да он говори о проглашењу јавног интереса за земљиште на коме ће се градити пројекат, те да то није први стратешки пројекат који се на тај начин ради.

- Један од њих је био Јужни ток. То је потреба да се законски регулише земљиште које ће бити проглашено за јавни интерес и да би било могућности да се склопе уговори са свим власницима на тим парцелама и регулише њихов статус и држава исплати давања према њима - објаснила је Томић.

Социјалиста Ђорђе Милићевић напомиње да ће његова странка подржати предложени закон, будући да, како је навео, жели да да допринос да се створи квалитетан правни оквир, односно услови за наставак реализације тог значајног и важног пројекта не само за Београд, већ и за читаву Србију.

- Ово је пројекат који, по нашем мишљењу, треба да покрене читаву Србију. Ово је пројекат вредности 3,5 милијарде евра, пројекат који ће упослити 13.000 грађана, пројекат који, убеђени смо, треба да подстакне развој комплетне српске привреде и који од Београда треба да направи светску метрополу која ће отворити широм врата за нове инвеститоре и за огроман број туриста - нагласио је Милићевић.

Уверен је да су Србији потребне такве инвестиције и капитални пројекти да би изашла из кризе, али и да ће опозиција и мањи део стручне јавности, одакле су се чуле критике на рачун пројекта, схватити шта је у овом тренутку интерес грађана Београда и Србије.

Опозиционе ДС и СДС, са друге стране, критикују пројекат и предложени закон, захтевајући његово повлачење из скупштинске процедуре и усклађивање са правним системом земље.

Шеф демократа у Скупштини Србије Борислав Стефановић наводи да је у питању веома штетан и антиуставан закон, који треба повући из процедуре или га поправити тако што би се консултовала струка, прилагоди домаћим законима, тако што би се објавио јавни тендер и дали одговори како би грађани знали коме дају најбољу локацију у Србији и за који новац.

- Велика је непознаница како ће бити регулисано снабдевање водом, електричном енергијом, саобраћај, проблем паркирања, да ли ће све зграде бити изграђене или само неке, где је уговор и зашто је сакривен од јавности, зашто није консултована струка на адекватан начин и оно што је можда најважније питање због чега се и даље инсистира да се јавни интерес кроз један посебан закон даје у руке приватном инвеститору, који на обећање о улагању великог новца добија најбољу локацију у Србији - казао је Стефановић.

Он наводи да се демократе плаше да цео пројекат има јасну дозу приватног, а не јавног интереса и да се доноси да би се ојачао приватни интерес.

- Било је планирано да се ту прави парк, а сада ћемо имати шопинг молове, зграде и станове које нико неће моћи да купи по ценама које су неприступачне грађанима. Ми ћемо се трудити да покажемо не само зашто ово није по закону и Уставу, већ ћемо рећи шта би било боље да се уради у овом случају, али пре свега, ајде да поштујемо законску процедуру, да се направи медјународни тендер, да се јави мноштво компанија, да видимо ко шта ту може да уради - рекао је Стефановић.

Посланик СДС Јанко Веселиновић указује на нетранспарентност пројекта, али и на његову, како је рекао, супротност са правним системом Србије.

- Није могуће прогласити јавним интересојм изградњу луксузних станова и луксузног канцеларијског простора. То никако не мозе бити јавни интерес од значаја за грађане. Спорно је и што није расписан јавни позив за избор инвеститора, већ је унапред најављено да ће то бити једна светска компанија која је била позната само ономе који је са њом правио преговоре - навео је Веселиновић.

Он сматра да би новац који ће бити уложен у тај пројекат, а тврди да ће то бити нешто више од пола милијарде евра, требало усмерити у друге инфраструктурне пројекте.

- Троше се средства, вероватно из неких кредита, за намеру која у овом моменту није битна. СДС остаје само да буде против тог зкаона и да се бори за своје ставове. У парламенту ћемо изложити свој став и тражити од владе или да га повуче или да га усклади са правним системом Србије - објаснио је Веселиновић.

Предложени закон пред посланицима ће "бранити", како је сам раније најавио, премијер Србије Александар Вучић, који је у више наврата нагласио да је то један од најважнијих пројеката за будућност Србије, не само за Београд, будући да ће померити са мртве тачке домаћу грађевинску индустрију и комплетан индустријски сектор.

Тим актом се уређује утврдјивање јавног интереса за експропријацију непокретности ради реализације пројекта изградње­ "Београд на води", као пројекта од посебног значаја за Републику Србију и Град Београд, речено је у предложеном закону.

Влада Србије је предложени закон упутила у скупштинску процедуру 9. марта, а њиме се одређује корисник експропријације, уређује поступак и други односи који настану у реализацији Пројекта, поступак и начин издавања грађевинске дозволе и других аката потребних у поступку изградње објеката...

По том законском предлогу Република Србија и Град Београд имају сва права, обавезе и одговорности корисника експропријације предвидјене законом којим се уредјује експропријација као и овим законом.

За експроприсану непокретност власник има право на накнаду која не можžе бити нижа од тржишне вредности непокретности, наводи се у образложењу и додаје да је власник непокретности дужан да се изјасни у року од осам дана од дана добијања предлога за експропријацију.

Према подацима из Просторног плана, на површини од око 177 хектара предвиђено је да се оствари нешто више од 1.000.000 квадратних метара стамбеног простора, око 750.000 квадратних метара пословног и комерцијалног простора, више од 62.000 квадрата јавних садржаја као што су вртићи, школе, установе културе, социјалне и здравствене заштите и око 242.000 квадрата нових зелених површина.

Ови капацитети, наводи се у образлоžењу Предлога закона, омогућавају да на овом простору буде више од 13.000 запослених и више од 17.000 становника.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер