петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија: Породице убијених терориста траже поновну обдукцију – наводно ликвидирани након предаје?
Хроника

Македонија: Породице убијених терориста траже поновну обдукцију – наводно ликвидирани након предаје?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2015.

Тела девет држављана Косова погинулих у сукобу у Куманову пребачена су на Косово где су чланови њихових породица затражили да се обдукција поново обави.

Они желе да се утврди тренутак смрти, тачније да ли су убијени током сукоба или након што су се предали.

Поред чланова породице, идентификацији тела присуствовали су и амбасадор Косова у Македонији Иљбер Хиса и директор Одељења за судску медицину Косова Арсим Грђалиу.

Хиса је изјавио да је поступак идентификације тела у Скопљу трајао више од 12 сати због компликоване техничке природе.

"У питању су тамошњи закони који и нису тако једноставни јер се не ради о природној смрти, већ о смрти под другим околностима", рекао је он.

Одмах по уласку на територији Косова, Грђалиу је за Радио Слободна Европа изјавио да су након дугих бирократских процедура македонских власти, чланови породица идентификовали тела и затражили да се на Косову поново уради њихова обдукција.

Захтев за обдукцију упутио је и Бехђет Шаља из Одбора за заштиту људских права и слобода у Приштини.

"Ако је потребно, држава треба да инвестира и у стране стручњаке како би се урадила супер експертиза и утврдио узрок њихове смрти. Када се то буде сазнало, онда може да се обави њихова сахрана, у супротном, многе ствари ће остати мистериозне и необјашњене", навео је Шала.

Он је додао да Одбор инсистира да се расветле чињенице да ли су ове особе убијене током сукоба у Куманову или након што су се предали.

"Постоје многе сумње, зато што сведоци који су учествовали у сукобу кажу да су неки од њих били рањени, а касније су се нашли на листи убијених. Медицина је толико унапредовала да се може констатовати и време и узрок смрти", каже Шала.

Процес обдукције може потрајати два до три дана, кажу из Одељења за судску медицину.

Током сукоба у Куманову 9. и 10. маја, погинуло је 18 особа, од којих осам македонских полицајаца и 10 чланова оружане групе. Македонске власти су претходно саопштиле податак о 22 жртве, од којих је 14 припадало оружаној групи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер