петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пореска управа Србије: За неплаћање пореза прописане прекршајне казне, а предвиђено је и кривично дело пореске утаје; "Неплатишама" прети и до 10 година затвора
Хроника

Пореска управа Србије: За неплаћање пореза прописане прекршајне казне, а предвиђено је и кривично дело пореске утаје; "Неплатишама" прети и до 10 година затвора

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. новембар 2020.

Иако фриленсерима и даље није јасно како тачно да обрачунају порез на приход из иностранства који су у обавези да плате, из Пореске управе поручују да су казне за дуг јасне и крећу се од 5.000 динара па све до 10 година затвора уз новчану казну, пише портал Нова.рс.

Након што је Пореска управа Србије објавила да сви који остварују приход у иностранству радом преко интернета имају обавезу да тачно израчунају свој порез, почеле су додатне муке за предаваче страних језика, програмере, јутјубере и остале фриленсере који се на овај начин издржавају или доприносе кућном буџету, пише Нова.рс.

За пореске обавезнике који не поднесу пријаве и не измире своје обавезе прописане прекршајне казне по Закону о пореском поступку и пореској администрацији, а предвиђено је и кривично дело пореске утаје сходно Кривичном законику

Из Пореске управе кажу за Нова.рс да су за пореске обавезнике који не поднесу пријаве и не измире своје обавезе прописане прекршајне казне по Закону о пореском поступку и пореској администрацији, а предвиђено је и кривично дело пореске утаје сходно Кривичном законику.

“Физичко лице које остварује приходе из иностранства, а за остварене приходе не поднесе Пореској управи пореску пријаву кажњава се новчаном казном од 5.000 до 150.000 динара”, поручују из Пореске управе.

Додају да, за оне који порез пријаве, али га не плате следи новчана казна у износу од 50 одсто утврђеног пореза, а не мања од 5.000 динара.

Осим тога, Кривичним закоником прописано је и кривично дело пореске утаје.

Како објашњавају, сматра се да је неко учинио утају пореза уколико у намери да потпуно или делимично избегне плаћање пореза, доприноса или других прописаних дажбина, даје лажне податке о стеченим приходима, не пријави стечени приход, или у истој намери на други начин прикрива податке који се односе на утврђивање наведених обавеза.

“Уколико износ обавезе чије се плаћање избегава прелази милион динара, особа ће бити кажњена затвором од једне до пет година и новчаном казном”, наводе из Пореске управе за Нова.рс.

Додају да је за оне чија неизмирена обавеза прелази пет милиона динара предвиђена казна затвором од две до осам година, а уз то и новчана казна.

Највиша казна је прописана за оне чији дуг прелази петнаест милиона динара и укључује три до десет година затвора и новчану казну.

С обзиром да је закон по ком и фриленсери морају да плаћају порез већ пет година на снази, извесно је да постоји и знатан број оних којима прети и ова, највиша казна, констатује Нова.рс.

(Нова С) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер