петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољски медији: Суд од изузетка Косово претворио у преседан
Хроника

Пољски медији: Суд од изузетка Косово претворио у преседан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. јул 2010.

ВАРШАВА - Својом неочекиваном одлуком да декларација о независности Косова не крши међународно право Међународни суд правде у Хагу претворио је сецесију Косова из непоновљивог изузетка у преседан за сепаратисте широм света, коментаришу данас пољски медији.

Данашња „Жечпосполита” приметила је да су и на самом Косову били изненађени таквом одлуком јер се очекивало неутралније мишљење.

 

„То је неочекивана одлука. И српска влада и Срби су се надали да суд неће подржати ниједну од страна и да ће задржати неутралност”, казао је за тај пољски лист социолог из Београда Невен Цвјетићанин.

Коментатор „Жечпосполите” Јежи Хашчињски упозорио је у данашњем издању да је најважнији суд Уједињених нација сада донео одлуку која може да измени цео свет.

Лист констатује да је свима дуго било јасно да би Албанцима било тешко да живе у границама Србије после година рата и српско-албанске мржње, а да је властита држава била лоше али можда једино могуће решење.

„А то значи да независност Косова треба да буде изузетак, прихваћен с болом, сумњама, оградама. Изузетак помало неправедан, јер Косово је у средишту Европе. Боде очи људима на Западу који нису желели да носе на савести нове масакре”, подсетио је пољски лист да Европљане на ризичне одлуке није наводила судбина удаљенијих Курда, Тибетанаца или Чечена.

„Жечпосполита” је нагласила да је сада Међународни суд одлуком да су легитимне једностране декларације о независности једноставно ту изузетност Косову одузео.

„(Косово) Постаје подстрек и нада за сепаратисте целог света”, нагласио је лист уз подсећање да је после Другог светског рата било важније начело територијалног интегритета држава од права на самоопредељење народа, а да је управо то спречило и неке од могућих ратова.

„У случају Косова проблем је и са самоопредељењем. Нема косовског народа. Постоје Албанци, али они су већ имали једну своју државу. Сада имамо две албанске државе од којих је једна, Албанија, у НАТО-у. Тешко је наћи аргументе против тога да се једном не уједине”, закључује „Жечпосполита”.

„Газета виборча” такође је упозорила да је саветодавно мишљење Међународног суда правде опасан преседан.

„Приштина слави, али у Европи се чују гласови да је суд створио опасан преседан. Легализујући независност Косова показује пут другим регионима који би, као на пример Баскија или Каталонија, могли да траже суверенитет”, оценио је тај пољски лист.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер