четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар одбране Пољске Антони Мачеревич: Један батаљон НАТО-а може да обузда Русију
Хроника

Министар одбране Пољске Антони Мачеревич: Један батаљон НАТО-а може да обузда Русију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2016.

Пољска намерава да унутар својих граница постави само један батаљон НАТО-а, али ове снаге би требало да буду довољне за „обуздавање руске агресије“, изјавио је министар одбране Пољске Антони Мачеревич у интервјуу за Дифенс њуз.

Мачеревич схвата да ће у случају инвазије Русија имати бројну надмоћ са којим савезничке јединице не могу да се изборе. Међутим, према његовим речима, главни циљ батаљона неће бити победа над непријатељем, већ успоравање офанзиве.

„Са војне тачке гледишта проблем је све време у томе што смо били сто одсто сигурни да ће у случају агресије савез изгубити нападнуту територију и да ће бити приморан да се за њу касније бори. Међутим, захваљујући присуству батаљона, бићемо у могућности да бранимо територију довољно дуго да савезници имају времена да прикупе снагу и предузму одговарајуће кораке“, додао је министар.

Раније је Мачеревич изјавио да је према закључцима преговора у Варшави са генералним секретаром пакта Јенсом Столтенбергом одлучено да се четири батаљона распореде дуж источних граница НАТО-а: у Естонији, Летонији, Литванији и Пољској.

Москва је у више наврата изјављивала да акције САД и НАТО-а о распоређивању ПРО у Европи представљају претњу за националну безбедност и могу да подривају стратешку стабилност у региону. Руска страна сматра да је систем ПРО у Источној Европи део стратешког нуклеарног потенцијала САД измештеног на периферију, а постављање оваквих система нарушава споразум о ликвидацији ракета малог и средњег домета, у вези са чиме ће Москва бити приморана да предузме одговарајуће кораке како би се заштитила.

(Спутњик) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер