субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Политико": Русија користи рат између Израелаца и Палестинаца како би подстакла поделе на Западу
Хроника

"Политико": Русија користи рат између Израелаца и Палестинаца како би подстакла поделе на Западу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. новембар 2023.

 Рат Израела и Хамаса дао је Русији прилику да посеје поделе међу западним савезницима, а то је шанса коју Русија не жели да пропусти, пише "Политико".

Од избијања непријатељстава 7. октобра, налози на Фејсбуку "повезани са Кремљом", тврди овај медиј, повећали су производњу за скоро 400 одсто. Блискоисточна криза сада доминира објавама руских дипломата и присталица Русије на Западу.

Информације које шире ови дигитални медији показују да терористи Хамаса користе НАТО оружје испоручено Украјини за нападе на Израел и да су британски инструктори обучавали борце Хамаса.

То омогућава Русији да подстиче поделе на Западу. Насиље у западним земљама, посебно над Јеврејима, порасло је током протеклих седам недеља, а антиратни протести, у којима учествује на стотине хиљада људи, избили су од Лондона до Вашигтона, што одвлачи пажњу јавности од сукоба у Украјини.

Крајем октобра руска влада је угостила лидере Хамаса у Москви, настојећи да игра улогу посредника у ослобађању израелских талаца. Русија и Хамас имају заједничког савезника - Иран, а председник Путин упозорава да би израелска војна акција у Гази могла запалити читав Блиски исток.

За седам недеља, откако је почео рат Хамаса и Израела, број такозваних руских налога на Фејсбуку, како тврди "Политико", порастао је на 44.000, у поређењу са 14.000 постова у седам недеља пре почетка сукоба, према подацима које је прикупила Алијанса за обезбеђење демократије, што је готово четвороструко повећање у поређењу са објавама пре избијања сукоба у Гази.

Повећање од скоро 400 одсто представља само кап у мору, у поређењу са милионима објава на Фејсбуку о сукобу на Блиском истоку. Али многи налози које подржава Кремљ, посебно они који потичу од медија као што су РТ и "Спутњик", привлаче огромну пажњу. Оба медија се могу похвалити милионима пратилаца у Европи, Латинској Америци и Африци.

"Они користе све што могу да шире антизападне поруке", изјавио је Јакуб Каленски, заменик директора Европског центра за сузбијање хибридних претњи, организације НАТО и ЕУ, додајући да таква дигитална пропаганда може имати великог ефекта.

У Француској, званичници су оптужили Русију за "стварање напетости" између присталица Израела и оних који подржавају Палестину. Руска амбасада у Паризу саопштила је да Москва нема везе са никаквим тајним дигиталним активностима.

Циљ ове кампање је да учврсти и ојача поделе, како у Француској, тако и широм Западне Европе, саопштила су двојица високих европских званичника, који су желели да остану анонимни.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер