субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Политико": ЕУ спрема нове санкције Русији, али се плаши да их употреби
Хроника

"Политико": ЕУ спрема нове санкције Русији, али се плаши да их употреби

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. јун 2023.

 Након што је усвојила 10 пакета антируских санкција, ЕУ сада осмишљава нови механизам за кажњавање држава које Русији омогућавају да те санкције избегне и заобиђе, пише бриселски "Политико".

То значи да уколико треће земље у, на пример, Централној Азији, не испоштују санкције које је Запад увео Москви, суочиће се са казном ЕУ.

Како се објашњава, проблем представља то што је значајно порастао извоз одређених артикала (који су раније продавани Русији) у суседне или оближње земље попут Турске, Казахстана и Јерменије. Кроз ту тржишну мрежу се провлаче и мобилни телефони и рачунари, али и микрочипови који би потенцијално могли да се користе за војну технику. 

"Политико" пише да је недавно утврђено да је и "проблематична" технологија попут дронова такође пронашла свој пут до Русије преко Казахстана, захваљујући локалним казахстанским компанијама које су основали Руси.

ЕУ је сада, како додају, "ставила пиштољ на сто", те се нада да ће се више држава повиновати њеној вољи. 

Међутим, "Политико" је имао увид у најновију верзију нацрта предлога који се сада умекшава и "разводњава". 

Предлог се ревидира након што је неколико држава ЕУ изразило забринутост да би тај механизам могао да наштети њиховим дипломатским односима, или да чак "гурне друге државе у наручје Кине и Русије".

Уместо да удари на државе које дозвољавају поновни извоз санкционисане робе у Русију, Берлин је предложио да се фокус санкција преусмери на компаније које то омогућавају. 

Најновија верзија предлога санкција ће се обазривије односити према евентуалном циљању трећих земаља, које је сада класификовано као "изузетна мера која би се користила само у крајњој нужди".

Још једна исправка нацрта је и то што би Комисија пре него што казни треће земље морала да покаже да су "све остале предузете алтернативне мере биле неефикасне".

"Политико" даље подсећа да Атина и Будимпешта блокирају увођење новог пакета санкција, будући да желе да се њихове компаније избришу са листе "спонзора рата".

Земље ЕУ се сада надају да ће споразум о новом пакету санкција бити постигнут следеће недеље, рекло је троје неименованих дипломата за бриселски портал. 

"Споразум је на дохват руке, али је тачан тајминг још увек тешко предвидети", закључио је један од њих. 

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер