Početna strana > Hronika > Politika: Vlast, privrednici i sindikalci o putevima izlaska iz krize
Hronika

Politika: Vlast, privrednici i sindikalci o putevima izlaska iz krize

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. april 2010.

Višečasovna rasprava vlasti, privrednika i sindikalaca pretočena u tridesetak zaključaka, među kojima su i smanjenje javne potrošnje, nastavak podsticaja privredi, redovno isplaćivanje plata.

Ko da su mačka i miš legli zajedno – ovim rečima je juče slučajna prolaznica ispred Doma Sindikata komentarisala sastanak predstavnika vlasti, radnika i krupnog kapitala dok se na Trgu Nikole Pašića gomilalo obezbeđenje državnih zvaničnika. A u sali Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) na trećem spratu poglede su ukrstili oni koje je do juče gotovo bilo nemoguće zamisliti u istoj prostoriji. I dok je „trojka”, koju su činili vlast, privrednici i sindikalci, smišljala strategiju kojom će udariti na krizu, novinari su ostali iza zatvorenih vrata. Višečasovna rasprava pretočena je u više od 30 zaključaka, od kojih su najvažniji: smanjenje javne potrošnje, nastavak podsticaja privredi, redovno isplaćivanje plata i doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranje radnicima, ali i poštovanje kolektivnih ugovora. Formirano je i privremeno mešovito radno telo koje će nadgledati kako se ono na šta su se sve tri strane obavezale sprovoditi u praksi.

Nije ni čudo što su svi učesnici sastanak opisali kao istorijski, jer su rešenje za izlazak iz krize sa privrednicima i sindikatima satima tražili premijer Mirko Cvetković i ministri Rasim Ljajić, Diana Dragutinović, Oliver Dulić i Slobodan Milosavljević. Zajednički jezik sa sindikatima i vlašću tražili su i biznismeni Milan Beko, Miroslav Mišković, Miodrag Kostić, Zoran Drakulić, Toplica Spasojević, Slobodan Petrović, Branislav Grujić, Miodrag Babić… Možda je najbolje objašnjenje za činjenicu da su dojučerašnji protivnici postali socijalni partneri dao Ljubisav Orbović, predsednik SSSS-a, sloganom: „Stalo nam je da krene”. Jer, ekonomska kriza svima je napravila iste probleme, pa je logično da ih zajedno i rešavaju, objasnio je. 

Prvi put otkako je investitorima nametnuta globa da na državni račun uplate ogromne sume novca ako žele da postanu vlasnici zemljišta na kojima se nalaze njihove firme, u istoj prostoriji našli su se nadležni ministar Oliver Dulić i biznismeni Miroslav Mišković i Milan Beko. Odlazećeg guvernera Radovana Jelašića domaćini su smestili da sedi rame uz rame sa privrednicima koji su mu zamerali „nerealni” kurs, dok su sindikalni lideri tražili partnere među onima koje su donedavno nazivali tajkunima.

– Od privrednika očekujem da ponude konkretne projekte, a vlada će obezbediti podsticaje, dok od sindikata očekujem visok stepen razumevanja i tolerancije – kazao je na početku sastanka premijer Mirko Cvetković. U delu koji je bio otvoren za javnost, premijer je istakao da je osnovi prioritet vlasti povećanje privredne aktivnosti i poboljšanje životnog standarda. To će se, objasnio je, postići smanjenjem državne potrošnje, nastavkom reforme u javnom sektoru, ali i povećanjem broja zaposlenih.

Kako saznajemo, iza zatvorenih vrata Miroslav Mišković, vlasnik Delta holdinga, insistirao je da se privrednicima u Srbiji obezbede isti uslovi kao njihovim kolegama u regionu. Biznismena Milana Beka tištao je Zakon o planiranju i izgradnji, pa je o tome razgovarao sa ministrom Oliverom Dulićem, a podršku mu je pružio i Branislav Grujić, vlasnik PSP „Farmana”. Ipak, nadležni ministar bio je neumoljiv i kategorično je zastupao stav da će morati da plate tržištu cenu zemljišta ukoliko žele da grade poslovni i stambeni prostor.

Utisak učesnika bio je da većina privrednika podržava poresku reformu koju predlaže ministarka Diana Dragutinović, naročito onaj deo koji se tiče rasterećenja zarada. O kursu dinara gotovo da uopšte nije bilo reči, a privrednici su tražili da država nastavi sa subvencionisanjem kredita za likvidnost, ali i zahtevali veće dotacije poljoprivredi. Požalili su se i da su zahtevi sindikata vrlo često nerealni, ali su im se ipak, bezmalo svi do jednog, zahvalili na organizovanju ovakvog sastanka. Sa duge strane, Ljubisav Orbović, predsednik SSSS-a, isticao je kako je dalje otpuštanje radnika neprihvatljivo, ministrima i poslodavcima poručio da minimalna zarada od 15.000–16.000 dinara ne može da pokrije osnovne potrebe radnika.

– Nažalost, postao je trend da se pod izgovorom svetske krize radnicima masovno isplaćuje minimalac. To mora da se spreči – istakao je Orbović.

Novinari su u salu po drugi put ušli tek posle 14.00 časova, posle višečasovne debate i tek pošto su biznismeni i pojedini ministri „izleteli” iz prostorije u kojoj se održavao sastanak. Na konferenciji za novinare ministarka Diana Dragutinović istakla je kako se nada da će jučerašnji sastanak označiti početak socijalne kohezije u zemlji.

– Jedno je šta bih ja želela, drugo šta je izvodljivo – kazala je ministarka komentarišući svoju ideju najavljene poreske reforme.

– Bez obzira na to što poneki zahtevi naizgled deluju kontradiktorno, ako se znaju prioriteti i ako postoji socijalna kohezija balansiranje neće biti teško – odgovorila je ministarka na pitanje kako će smanjiti javnu potrošnju u situaciji kad privrednici traže više sredstava od države.

Članovi mešovitog radnog tela za prevazilaženje krize, čiji je predstavnik premijer Mirko Cvetković, biće i ministri Mlađan Dinkić, Rasim Ljajić i Diana Dragutinović. Sindikalce će predstavljati Ljubisav Orbović i Dragan Zarubica iz SSSS-a, Ivica Cvetanović, predsednik Konferencije slobodnih sindikata Srbije, a jedno mesto je rezervisano i za sindikat „Nezavisnost”. Privrednike će zastupati biznismeni Zoran Drakulić, Branislav Grujić, Dragan Nikolić i Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner