Početna strana > Hronika > Politika: Vlada ne može da se složi oko mera za KiM
Hronika

Politika: Vlada ne može da se složi oko mera za KiM

PDF Štampa El. pošta
petak, 04. novembar 2011.

Na dnevnom redu jučerašnje sednice vlade nije se našao predlog dokumenta za rešavanje situacije na KiM, iako je iz vladajuće koalicije bilo najavljeno da će se o predlogu mera raspravljati u skupštini danas ili u ponedeljak.

„Politika” je u sredu objavila nacrt tog plana, koji je bio gotov u vreme burnog dvodnevnog zasedanja Odbora za KiM, na kome je opozicija ponovo optuživala vlast da je pristala na stvaranje nezavisnog Kosova, ali je i tada u vladi izrečena sumnja da je malo verovatno da će nacrt deklaracije u takvom obliku biti usvojen. I to ne zbog opozicije nego zato što u vladajućoj koaliciji nije postignuta saglasnost oko teksta.

Naime, Srpski pokret obnove i Liga socijaldemokrata Vojvodine se ne slažu sa predlogom deklaracije i traže da se u njoj Srbi sa severa KiM pozovu da uklone barikade i da se prihvati Ahtisarijev plan.

Predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović poslala je juče Vladi e predlog skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju da parlamentu dostavi dokument o kojem bi se poslanici izjašnjavali u vezi sa situacijom na severu južne srpske pokrajine.

Đukić Dejanović je rekla Tanjugu da će dokument proslediti poslanicima čim joj ga vlada dostavi i dodala da će o tom aktu raspravljati i Odbor za Kosovo i Metohiju.„U najkraćem mogućem roku zakazaću sednicu skupštine, pošto vlada dostavi taj akt i o njemu razgovara i Obor za Kosovo”, istakla je predsednica republičkog parlamenta.

Direktor vladine Kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović potvrdio je juče da su „u toku pripreme dokumenta o situaciji na KiM”. On nije mogao da precizira kakva će forma dokumenta biti, ali je najavio da će on sadržati smernice o aktivnostima koje vlada namerava da preduzme na stabilizaciji prilika na KiM.

Nastajanje predloga deklaracije pratile su spekulacije u političkim krugovima da se nekome od stranaca nije dopalo ono što piše u izveštaju vlade, a zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić i predsednik LSV-a Nenad Čanak nagovestili su još u prošlu nedelju da izveštaj o situaciji na severu KiM, uprkos najavama iz vladajuće koalicije, ipak, neće biti razmatran u skupštini.

U vreme nastajanja vladinog predloga deklaracije, zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči je tražio da „EU i SAD izvrše pritisak na Vladu Srbije da sprovede u život sporazume postignute tokom pregovora sa Prištinom i da istovremeno uslove integraciju Srbije u EU sprovođenjem tih sporazuma”.

U verziji koja nije dobila saglasnost svih članica vladajuće koalicije pisalo je da Narodna skupština RS podržava dijalog koji se vodi pod pokroviteljstvom EU i poziva državne organe da, u nastavku pregovaračkog procesa sa privremenim institucijama u Prištini i međunarodnom zajednicom, tragaju za konkretnim rešenjima koja su u skladu sa Ustavom i zakonima Republike Srbije, Rezolucijom 1244 i planom u šest tačaka.

Skupština bi ovom deklaracijom obavezala vladu da „u najkraćem roku sprovede sve elemente dogovora postignute u Briselu, da se postigne održivo rešenje za funkcionisanje administrativnih prelaza prema AP KiM, koje će obezbediti prisustvo RS na tim prelazim a u skladu sa Rezolucijom 1244, Ustavom i zakonima RS, vodeći računa o primenjivosti takvog rešenja i složenosti situacije na KiM, kao i odlukama ovlašćenih organa UN”.

Poslanici bi izglasavanjem ove deklaracije osudili „svako nasilje na KiM” i pozvali da se kriza nastala jednostranim aktom Prištine reši mirnim putem kroz pregovarački proces; podržali svaki oblik mirnog protesta građana Srbije na severu KiM zbog ugroženih prava i sloboda, ali ih i pozvali da u svim aktivnostima sarađuju sa predstavnicima vlade, skupštine i međunarodne zajednice.

Kao i u prethodno usvojenoj deklaraciji od 30. jula, traženo je od Euleksa i Kfora da se uzdrže od upotrebe sile protiv građana koji mirno protestuju na KiM i da svoje aktivnosti obavljaju u okviru mandata i statusno neutralno.

Skupština Srbije održaće sednicu posvećenu situaciji na KiM, ali kada će to biti još se ne zna. U vladajućoj koaliciji razgovaralo se o tome da sednica bude održana u subotu, ali se od toga odustalo jer su u subotu „Mitrovske zadušnice”, pa je u opticaju bila nedelja, ali se i od toga odustalo zato što je tog dana veliki verski praznik – Kurban bajram, a od ponedeljka – zato što pojedini ministri ne mogu da dođu u parlament. Ipak, da bi se uopšte razgovaralo o datumu, potrebno je da vlada parlamentu dostavi akt sa predlogom mera za stabilizaciju trenutne situacije na Kosovu i Metohiji, kako je zaključio resorni skupštinski odbor.

B. Mitrinović

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner