четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Влада не може да се сложи око мера за КиМ
Хроника

Политика: Влада не може да се сложи око мера за КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. новембар 2011.

На дневном реду јучерашње седнице владе није се нашао предлог документа за решавање ситуације на КиМ, иако је из владајуће коалиције било најављено да ће се о предлогу мера расправљати у скупштини данас или у понедељак.

„Политика” је у среду објавила нацрт тог плана, који је био готов у време бурног дводневног заседања Одбора за КиМ, на коме је опозиција поново оптуживала власт да је пристала на стварање независног Косова, али је и тада у влади изречена сумња да је мало вероватно да ће нацрт декларације у таквом облику бити усвојен. И то не због опозиције него зато што у владајућој коалицији није постигнута сагласност око текста.

Наиме, Српски покрет обнове и Лига социјалдемократа Војводине се не слажу са предлогом декларације и траже да се у њој Срби са севера КиМ позову да уклоне барикаде и да се прихвати Ахтисаријев план.

Председница Скупштине Славица Ђукић Дејановић послала је јуче Влади е предлог скупштинског Одбора за Косово и Метохију да парламенту достави документ о којем би се посланици изјашњавали у вези са ситуацијом на северу јужне српске покрајине.

Ђукић Дејановић је рекла Танјугу да ће документ проследити посланицима чим јој га влада достави и додала да ће о том акту расправљати и Одбор за Косово и Метохију.„У најкраћем могућем року заказаћу седницу скупштине, пошто влада достави тај акт и о њему разговара и Обор за Косово”, истакла је председница републичког парламента.

Директор владине Канцеларије за сарадњу са медијима Миливоје Михајловић потврдио је јуче да су „у току припреме документа о ситуацији на КиМ”. Он није могао да прецизира каква ће форма документа бити, али је најавио да ће он садржати смернице о активностима које влада намерава да предузме на стабилизацији прилика на КиМ.

Настајање предлога декларације пратиле су спекулације у политичким круговима да се некоме од странаца није допало оно што пише у извештају владе, а заменик председника СНС-а Александар Вучић и председник ЛСВ-а Ненад Чанак наговестили су још у прошлу недељу да извештај о ситуацији на северу КиМ, упркос најавама из владајуће коалиције, ипак, неће бити разматран у скупштини.

У време настајања владиног предлога декларације, заменик премијера Косова Хајредин Кучи је тражио да „ЕУ и САД изврше притисак на Владу Србије да спроведе у живот споразуме постигнуте током преговора са Приштином и да истовремено услове интеграцију Србије у ЕУ спровођењем тих споразума”.

У верзији која није добила сагласност свих чланица владајуће коалиције писало је да Народна скупштина РС подржава дијалог који се води под покровитељством ЕУ и позива државне органе да, у наставку преговарачког процеса са привременим институцијама у Приштини и међународном заједницом, трагају за конкретним решењима која су у складу са Уставом и законима Републике Србије, Резолуцијом 1244 и планом у шест тачака.

Скупштина би овом декларацијом обавезала владу да „у најкраћем року спроведе све елементе договора постигнуте у Бриселу, да се постигне одрживо решење за функционисање административних прелаза према АП КиМ, које ће обезбедити присуство РС на тим прелазим а у складу са Резолуцијом 1244, Уставом и законима РС, водећи рачуна о примењивости таквог решења и сложености ситуације на КиМ, као и одлукама овлашћених органа УН”.

Посланици би изгласавањем ове декларације осудили „свако насиље на КиМ” и позвали да се криза настала једностраним актом Приштине реши мирним путем кроз преговарачки процес; подржали сваки облик мирног протеста грађана Србије на северу КиМ због угрожених права и слобода, али их и позвали да у свим активностима сарађују са представницима владе, скупштине и међународне заједнице.

Као и у претходно усвојеној декларацији од 30. јула, тражено је од Еулекса и Кфора да се уздрже од употребе силе против грађана који мирно протестују на КиМ и да своје активности обављају у оквиру мандата и статусно неутрално.

Скупштина Србије одржаће седницу посвећену ситуацији на КиМ, али када ће то бити још се не зна. У владајућој коалицији разговарало се о томе да седница буде одржана у суботу, али се од тога одустало јер су у суботу „Митровске задушнице”, па је у оптицају била недеља, али се и од тога одустало зато што је тог дана велики верски празник – Курбан бајрам, а од понедељка – зато што поједини министри не могу да дођу у парламент. Ипак, да би се уопште разговарало о датуму, потребно је да влада парламенту достави акт са предлогом мера за стабилизацију тренутне ситуације на Косову и Метохији, како је закључио ресорни скупштински одбор.

Б. Митриновић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер