Početna strana > Hronika > Politika: Tri Koštuničina saveta uoči izbora u DSS-u
Hronika

Politika: Tri Koštuničina saveta uoči izbora u DSS-u

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. septembar 2014.

Da bi se izbegao rizik cepanja Demokratske stranke Srbije posle izbora 12. oktobra, svi kandidati za predsednika trebalo bi da se unapred javno obavežu da će ostati članovi stranke i ako izgube na izborima. Tako bi DSS mogao da ostane jedinstven i da bude jači posle predstojeće izborne skupštine, jedan je od saveta koje je bivši predsednik i osnivač DSS-a Vojislav Koštunica prošle nedelje uputio rukovodstvu ove partije.

Prema izvoru „Politike”, ovo je prvi put da se Koštunica zvanično obratio organima DSS-a od kada je 19. marta podneo ostavku na funkciju predsednika stranke i povukao se iz političkog života. Kako saznajemo, iako su stranački organi sve vreme „u komunikaciji” sa bivšim predsednikom, Koštunica se zaista držao na distanci i nije se mešao u rad stranke. I sada se obratio stranačkim čelnicima (i to samo savetodavno) tek pošto su oni izrazili želju da s njim razgovaraju o predstojećoj izbornoj skupštini stranke.

Prema rečima naših sagovornika iz vrha ove partije, Vojislav Koštunica ne želi da se svrstava ni na čiju stranu u izbornoj trci koja je počela, a jedini koji su do sada zatražili podršku opštinskih i gradskih odbora jesu Miloš Aligrudić i Sanda Rašković-Ivić. Koštunica, međutim, poručuje da bi, ko god da preuzme rukovođenje DSS-om, ova stranka trebalo da nastavi da promoviše politiku neutralnosti Srbije – političke i vojne.

„Ideja političke neutralnosti je ta koja, uz vojnu neutralnost, jedino može da obezbedi oporavak, opstanak i budućnost Srbije i Demokratske stranke Srbije u njoj”, kaže se u ovom pismu u koje je „Politika” imala uvid.

Pored navedenog, Koštunica je istakao i da „stranka po prirodi stvari treba da ima instituciju predsednika stranke, jer bi u protivnom bila dovedena u pitanje njena uobičajena stranačka struktura i uopšte sama delotvornost stranke”. Time je, očigledno, rekao šta misli o ideji da DSS-om, umesto klasičnog predsednika, rukovode predsednik Glavnog odbora i predsedništvo stranke, koju, inače, nije prihvatila ni većina članova aktuelnog rukovodstva.

O eventualnim izmenama statuta stranke biće reči na sutrašnjoj sednici Glavnog odbora DSS-a, ali Milovan Milošević, predsednik Izvršnog odbora stranke, ne očekuje bitnije promene. U svakom slučaju, izborni proces u DSS-u (na izbornoj skupštini će se birati i članovi novog Glavnog odbora) odvija se po dosadašnjim pravilima, kaže Milošević za „Politiku”. U Statutu DSS-a navedeno je da kandidat za predsednika može biti bilo koji član koga predloži najmanje 10 opštinskih odbora ili 50 skupštinara svojim potpisom.

Milošević, inače, ne krije da je njegov favorit u predsedničkoj trci – Aligrudić, zbog toga što, kako objašnjava, on želi da očuva izvorni DSS i da čvrsto i jasno nastavi prepoznatljivu politiku ove stranke, uz njenu moderniju prezentaciju. Milošević navodi i da se Aligrudić obratio Izvršnom odboru i zatražio podršku za svoju kandidaturu, te da je oko 90 odsto članova IO sada u njegovom izbornom štabu.

Prema nezvaničnim informacijama, Sandu Rašković-Ivić podržava veliki deo vojvođanskog odbora DSS-a, a pre dva dana su kosovski odbor, opštinski odbori i povereništva sa Kosova i Metohije jednoglasno podržali njenu kandidaturu za predsednika partije. Obrazlažući podršku, predsednik kosovskog odbora DSS-a Nenad Kojić je za Betu rekao da Sanda Rašković-Ivić pored Slobodana Samardžića najbolje u stranci poznaje problematiku na terenu.

„Na skupštini smo insistirali da izađemo na parlamentarne izbore kao nacionalni front, odnosno da DSS bude stožer nacionalne opcije, što Sanda u svom programu zastupa i propagira, a pored toga naš predlog je bio da DSS ne vodi isključivo politiku neutralnosti nego da se okrene ka istoku, to jest Ruskoj Federaciji koja nam je pružala i pruža najveću podršku za opstanak na KiM, što je takođe u Sandinom programu”, dodao je Kojić.

Iz većeg broja nezvaničnih izvora, inače, može se čuti da je Rašković-Ivić već u prednosti u odnosu na Aligrudića, što, između ostalog, govore i njeni brojniji medijski nastupi. To je, opet, prema rečima drugih izvora iz DSS-a, obično spinovanje. Istina ili trač, tek, ona, navodno, računa makar na moralnu podršku bivših funkcionera stranke Nenada Popovića i Siniše Kovačevića, jer ima ideju da bivše članove stranke, koji to žele, vrati pod okrilje DSS-a ukoliko pobedi. Pored toga, tvrdi izvor „Politike”, i naprednjaci bi, navodno, više voleli da vide nju na čelu DSS-a nego Aligrudića, pošto bi bila spremnija na saradnju sa njima. Naš sagovornik to potkrepljuje navodima da je upravo ona bila jedan od najglasnijih zagovornika u DSS-u da stranka podrži Tomislava Nikolića u drugom krugu predsedničkih izbora 2012. godine.

Članovi iz Vojvodine koji je podržavaju, opet, kako nezvanično saznajemo, očekuju da će biti u vlasti sa naprednjacima ukoliko dođe do prekompozicije u Banovini ili posle eventualnih vanrednih izbora u pokrajini.

S druge strane, može se čuti da su Slobodan Samardžić i Dragan Jočić izrazili spremnost da budu Aligrudićevi kandidati za potpredsednike stranke. Za sada je neizvesno kome će se prikloniti predsednik beogradskog odbora DSS-a Andreja Mladenović, koga bi oba kandidata volela da predlože za potpredsednika stranke. Sanda Rašković-Ivić je pre nekoliko dana na predstavljanju programa u Nišu najavila da će Mladenović biti njen kandidat za potpredsednika, ali, prema nezvaničnim izvorima, on se još nije izjasnio ni za koga.

B. Baković, D. Spalović

(Politika

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner