среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Tри Коштуничина савета уочи избора у ДСС-у
Хроника

Политика: Tри Коштуничина савета уочи избора у ДСС-у

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. септембар 2014.

Да би се избегао ризик цепања Демократске странке Србије после избора 12. октобра, сви кандидати за председника требало би да се унапред јавно обавежу да ће остати чланови странке и ако изгубе на изборима. Тако би ДСС могао да остане јединствен и да буде јачи после предстојеће изборне скупштине, један је од савета које је бивши председник и оснивач ДСС-а Војислав Коштуница прошле недеље упутио руководству ове партије.

Према извору „Политике”, ово је први пут да се Коштуница званично обратио органима ДСС-а од када је 19. марта поднео оставку на функцију председника странке и повукао се из политичког живота. Како сазнајемо, иако су страначки органи све време „у комуникацији” са бившим председником, Коштуница се заиста држао на дистанци и није се мешао у рад странке. И сада се обратио страначким челницима (и то само саветодавно) тек пошто су они изразили жељу да с њим разговарају о предстојећој изборној скупштини странке.

Према речима наших саговорника из врха ове партије, Војислав Коштуница не жели да се сврстава ни на чију страну у изборној трци која је почела, а једини који су до сада затражили подршку општинских и градских одбора јесу Милош Алигрудић и Санда Рашковић-Ивић. Коштуница, међутим, поручује да би, ко год да преузме руковођење ДСС-ом, ова странка требало да настави да промовише политику неутралности Србије – политичке и војне.

„Идеја политичке неутралности је та која, уз војну неутралност, једино може да обезбеди опоравак, опстанак и будућност Србије и Демократске странке Србије у њој”, каже се у овом писму у које је „Политика” имала увид.

Поред наведеног, Коштуница је истакао и да „странка по природи ствари треба да има институцију председника странке, јер би у противном била доведена у питање њена уобичајена страначка структура и уопште сама делотворност странке”. Тиме је, очигледно, рекао шта мисли о идеји да ДСС-ом, уместо класичног председника, руководе председник Главног одбора и председништво странке, коју, иначе, није прихватила ни већина чланова актуелног руководства.

О евентуалним изменама статута странке биће речи на сутрашњој седници Главног одбора ДСС-а, али Милован Милошевић, председник Извршног одбора странке, не очекује битније промене. У сваком случају, изборни процес у ДСС-у (на изборној скупштини ће се бирати и чланови новог Главног одбора) одвија се по досадашњим правилима, каже Милошевић за „Политику”. У Статуту ДСС-а наведено је да кандидат за председника може бити било који члан кога предложи најмање 10 општинских одбора или 50 скупштинара својим потписом.

Милошевић, иначе, не крије да је његов фаворит у председничкој трци – Алигрудић, због тога што, како објашњава, он жели да очува изворни ДСС и да чврсто и јасно настави препознатљиву политику ове странке, уз њену модернију презентацију. Милошевић наводи и да се Алигрудић обратио Извршном одбору и затражио подршку за своју кандидатуру, те да је око 90 одсто чланова ИО сада у његовом изборном штабу.

Према незваничним информацијама, Санду Рашковић-Ивић подржава велики део војвођанског одбора ДСС-а, а пре два дана су косовски одбор, општински одбори и повереништва са Косова и Метохије једногласно подржали њену кандидатуру за председника партије. Образлажући подршку, председник косовског одбора ДСС-а Ненад Којић је за Бету рекао да Санда Рашковић-Ивић поред Слободана Самарџића најбоље у странци познаје проблематику на терену.

„На скупштини смо инсистирали да изађемо на парламентарне изборе као национални фронт, односно да ДСС буде стожер националне опције, што Санда у свом програму заступа и пропагира, а поред тога наш предлог је био да ДСС не води искључиво политику неутралности него да се окрене ка истоку, то јест Руској Федерацији која нам је пружала и пружа највећу подршку за опстанак на КиМ, што је такође у Сандином програму”, додао је Којић.

Из већег броја незваничних извора, иначе, може се чути да је Рашковић-Ивић већ у предности у односу на Алигрудића, што, између осталог, говоре и њени бројнији медијски наступи. То је, опет, према речима других извора из ДСС-а, обично спиновање. Истина или трач, тек, она, наводно, рачуна макар на моралну подршку бивших функционера странке Ненада Поповића и Синише Ковачевића, јер има идеју да бивше чланове странке, који то желе, врати под окриље ДСС-а уколико победи. Поред тога, тврди извор „Политике”, и напредњаци би, наводно, више волели да виде њу на челу ДСС-а него Алигрудића, пошто би била спремнија на сарадњу са њима. Наш саговорник то поткрепљује наводима да је управо она била један од најгласнијих заговорника у ДСС-у да странка подржи Томислава Николића у другом кругу председничких избора 2012. године.

Чланови из Војводине који је подржавају, опет, како незванично сазнајемо, очекују да ће бити у власти са напредњацима уколико дође до прекомпозиције у Бановини или после евентуалних ванредних избора у покрајини.

С друге стране, може се чути да су Слободан Самарџић и Драган Јочић изразили спремност да буду Алигрудићеви кандидати за потпредседнике странке. За сада је неизвесно коме ће се приклонити председник београдског одбора ДСС-а Андреја Младеновић, кога би оба кандидата волела да предложе за потпредседника странке. Санда Рашковић-Ивић је пре неколико дана на представљању програма у Нишу најавила да ће Младеновић бити њен кандидат за потпредседника, али, према незваничним изворима, он се још није изјаснио ни за кога.

Б. Баковић, Д. Спаловић

(Политика

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер