петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Топлане пред банкротом?
Хроника

Политика: Топлане пред банкротом?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јануар 2010.

Због великих дугова за мазут и гас блокирани су рачуни више од 15 топлана, потврдио је Политици Милован Лечић, председник Пословног удружења "Топлане Србије". Он истиче да се у другој половини јануара могу очекивати проблеми у испоруци топлотне енергије због неликвидности топлана и њихове немогућности да у предвиђеном року плаћају текуће обавезе добављачима.

Лечић најављује и да би даљинско грејање могло да поскупи око шест одсто, али када ће и да ли ће до корекције доћи, топлане се појединачно договарају са својим локалним самоуправама.

Као разлог за поскупљење грејања, Лечић наводи повећање цене горива, али и дугове топлана, који тренутно само за мазут износе око милијарду динара.

Иако су топлане у надлежности локалних самоуправа, затражиће се и помоћ Министарства енергетике, каже он, напомињући да ситуацију додатно компликује и то што готово ниједна од 15 топлана којима су рачуни блокирани нема могућност да са једног енергента пређе на други.

Економски, најтеже је стање у топланама у Прибоју, Трстенику, Новом Пазару, Зајечару и Неготину којима није помогао ни репрограм дуга.

Због дуга за гас испорученог у протеклој грејној сезони ”Србијагас” је од нове године блокирао рачун ЈКП ”Београдске електране”.

У електранама наводе да је дуг настао због великог диспаритета цена енергената, превасходно гаса и цене грејања, као и великих потраживања предузећа од нередовних платиша која су већа од пет милијарди динара.

Међутим, иако је рачун предузећа тренутно у блокади, снабдевање корисника топлотном енергијом у Београду неће бити угрожено, поручују из електрана.

Шеф владине радне групе за сигурно снабдевање енергентима Никола Рајаковић каже да Министарство енергетике по закону има обавезу да води рачуна о техничкој сигурности снабдевања енергентима, а да је на локалним самоуправама да решавају питање наплате потраживања.

У НИС-у кажу да је та компанија пред почетак грејне сезоне потписала уговор са топланама према ком им је испоручено 148000 тона мазута.

На тај начин је НИС изашао у сусрет потрошачима, без обзира на неизмирене дугове из претходног периода, омогућивши им одложени рок за плаћање од 60 дана.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер