среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Привреда севера Косова пред колапсом
Хроника

Политика: Привреда севера Косова пред колапсом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. август 2011.

Начелник косовскомитровичког округа Раденко Недељковић јуче је упозорио да је север Косова практично херметички затворен, јер Кфор, који је административне прелазе Јариње и Брњак прогласио за делимичну војну зону, не пропушта ниједно возило, било да се ради о комби превозницима, или о камионима носивости 3,5 тона (што је регулисано договором), тако да јуче на север Косова нису допремљене основне животне намернице, а „ембарго на робу из Србије” траје већ четири дана.

Славиша Станић, генерални секретар Привредне коморе Косова и Метохије, за „Политику” тврди да привреди на северу Косова прети потпуни колапс, јер није у могућности да допреми репроматеријал нити да робу транспортује у Србију.

– Више хиљада људи који су радили у великим фирмама, попут „Трепче”, у Фабрици откивака „Лола” у Лешку и погонима у Зубином Потоку, као и у фабрици „Симпо” у Зубином Потоку, остаће без посла. То се односи и на комплетну грађевинску оперативу, а стају и мини-погони (76 мини-фабрика постоји на северу Косова), јер се Кфор ставио у улогу приштинских цариника – каже Станић, наглашавајући да је питање сата када ће привредници са севера Косова блокирати виталне магистралне правце свом расположивом механизацијом.

У продавницама на северу Косова већ се осећа несташица основних прехрамбених производа, хлеба, млека, а понестају и друге животне потрепштине. Срби са севера, који су сматрали да ће постизањем споразума криза бити решена, поново су у страху и забринути, о чему сведоче и испражњени рафови по продавницама, у којима нема брашна, квасца, уља... У апотекама лекови се купују као и у данима од пре две недеље, када је покушана окупација севера Косова од албанских цариника.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер