Početna strana > Hronika > Politika: Penali za prevremeni odlazak u penziju
Hronika

Politika: Penali za prevremeni odlazak u penziju

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 18. avgust 2014.

 Zakonodavac pooštrio uslove za penzionisanje da bi smanjio broj korisnika i smanjio velika izdvajanja iz budžeta za isplatu penzija

Novi Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju koji stupa na snagu 1. januara naredne godine pokvario je računicu mnogim budućim penzionerima koji su računali da će čim ispune jedan od uslova za penziju – godine staža, ili starosti, moći da se penzionišu i konačno uživaju u onome što su godinama kroz doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje uplaćivali za starost.

Zakonodavac ne samo da je, dakle, pooštrio uslove penzionisanja i za žene i za muškarce uvođenjem kazni, odnosno penala za prevremeni odlazak u penziju, kako bi smanjio broj penzionera i opterećenje na budžet iz kog se bezmalo 47 odsto sredstva izdvaja za isplatu penzija, već je pooštrio i uslove za odlazak žena u penziju.

Tako će svaki budući penzioner koji napuni 40 godina staža, a ima 60 godina starosti, dokle god bude primao penziju, morati da bude kažnjen s 0,34 odsto od mesečne penzije.

Kako bi čitaocima pojasnili neke od nejasnoća koje donosi novi zakon, „Politika” će u narednim danima pokušati da uz pomoć PIO fonda odgovori na neka od pitanja koja su stigla našoj redakciji.

Odgovore nije bilo lako dobiti, jer je zakon tek usvojen pa i oni koji treba da ga primenjuju još ga tumače i čitaju, a PIO fond kome se uvek obraćamo u ovakvim situacijama, dodatno je zatrpan pitanjima građana koji direktno dolaze na šaltere filijala.        

Pitanje – Ukoliko je umanjenje za prevremeno penzionisanje 0,34 odsto za svaki mesec, u ovom slučaju zbog nedovoljnih godina života, koliko je umanjenje za nepuni radni staž?

Odgovor – Član 70 a Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO propisuje trajno umanjuje za 0,34 procenta za svaki mesec pre navršenih 65 godina života, a maksimalno 20,4 odsto. Umanjenje visine penzije za nedostajuće godine staža osiguranja do propisane granice nije predviđeno ovim izmenama.

Trajno smanjenje visine penzije uvodi sezato što u proseku onaj ko ode u prevremenu penziju duže prima penziju u odnosu na onog ko ode u starosnu penziju nakon što je ispunio oba uslova za penziju.

Novim zakonom, prvi put se uvode kazneni penali za penzionere koji reše da se penzionišu samo s jednim ispunjenim uslovom, bilo da je reč o godinama staža, ili starosti.

----------------------------------------------------------------

Pitanje – Ako je neko gotovo 30 godina na rukovodećim mestima u jednom istom javnom preduzeću, a svaki put kada ga smene sa tog položaja postave na drugo rukovodeće mesto i ostave nesmanjenu platu, da li će novim zakonom biti umanjena njegova prava i biti smanjena osnovica za penziju?

Odgovor – Doprinosi za penziju iznose 26 odsto (u ovom momentu) od obračunate i isplaćene zarade zaposlenog. Prilikom obračuna penzije u obzir se uzimaju sve godine staža i zarade koje je osiguranik ostvario tokom čitavog radnog veka, a za koje su plaćeni doprinosi za PIO.

Pri obračunu penzije Fond PIO se striktno pridržava onih iznosa zarade koje su evidentirane na osnovu odgovarajućih prijava i ne može ih proizvoljno menjati. Kako će biti obračunata zarada osiguranika u primeru koji navodite nije pitanje za Fond PIO, jer način obračuna i visina nečije zarade nije regulisana zakonom koji Fond primenjuje.

Pitanje – Ako je neko radio 35 godina, do kada mora da radi da bi ispunio uslov za penziju, a pri tom naredne godine puni 54 godine života?

Odgovor – Uslov za starosnu penzije za oba pola je 65 godina života i minimalno 15 godina staža osiguranja, s tim što se za žene granica za godine života pomera sukcesivno do 2032. godine.

Znači, ako je u pomenutom slučaju reč o osiguraniku muškarcu, uslov za sticanje prava na starosnu penziju (bez umanjenja) biće dan kada navrši 65 godina života, odnosno 45 godina staža osiguranja nezavisno od godina života.

Pod pretpostavkom da je reč o ženi osiguraniku, uslov za sticanje prava na punu starosnu penziju biće ispunjen 2024. godine ukoliko u toj godini navršava 63 godine i 8 meseci života, a svakako 2025. godine sa navršene 64 godine života.

Pitanje – Ako je minimalan uslov za odlazak u penziju 15 godina, kako neko ko je radio 14 godina i uplaćivao doprinose, a sada to više neće ili ne može, može da povrati uplaćeno, da li da tuži Srbiju Strazburu?

Odgovor – Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje propisana je obaveza uplate doprinosa za PIO, a nije predviđena mogućnost povraćaja uplaćenih doprinosa u slučaju da lice ne ostvari neko od prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja. Tako da onaj ko je radio manje od propisanog minimuma od 15 godina staža ne može da dobije novac od uplata doprinosa nazad niti da stekne uslov za penziju.

Da mu ne bi propale te uplate od 14 godina potrebno je da bar za još jednu godinu uplati doprinose. Postoji više osnovica za uplatu, kako bi ostvario penziju barpo jednom uslovu. Ovako će ostati bez ičega. 

Jasna Petrović-Stojanović

(Politika)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner