четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Пенали за превремени одлазак у пензију
Хроника

Политика: Пенали за превремени одлазак у пензију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. август 2014.

 Законодавац пооштрио услове за пензионисање да би смањио број корисника и смањио велика издвајања из буџета за исплату пензија

Нови Закон о пензијском и инвалидском осигурању који ступа на снагу 1. јануара наредне године покварио је рачуницу многим будућим пензионерима који су рачунали да ће чим испуне један од услова за пензију – године стажа, или старости, моћи да се пензионишу и коначно уживају у ономе што су годинама кроз доприносе за пензијско и инвалидско осигурање уплаћивали за старост.

Законодавац не само да је, дакле, пооштрио услове пензионисања и за жене и за мушкарце увођењем казни, односно пенала за превремени одлазак у пензију, како би смањио број пензионера и оптерећење на буџет из ког се безмало 47 одсто средства издваја за исплату пензија, већ је пооштрио и услове за одлазак жена у пензију.

Тако ће сваки будући пензионер који напуни 40 година стажа, а има 60 година старости, докле год буде примао пензију, морати да буде кажњен с 0,34 одсто од месечне пензије.

Како би читаоцима појаснили неке од нејасноћа које доноси нови закон, „Политика” ће у наредним данима покушати да уз помоћ ПИО фонда одговори на нека од питања која су стигла нашој редакцији.

Одговоре није било лако добити, јер је закон тек усвојен па и они који треба да га примењују још га тумаче и читају, а ПИО фонд коме се увек обраћамо у оваквим ситуацијама, додатно је затрпан питањима грађана који директно долазе на шалтере филијала.        

Питање – Уколико је умањење за превремено пензионисање 0,34 одсто за сваки месец, у овом случају због недовољних година живота, колико је умањење за непуни радни стаж?

Одговор – Члан 70 а Закона о изменама и допунама Закона о ПИО прописује трајно умањује за 0,34 процента за сваки месец пре навршених 65 година живота, а максимално 20,4 одсто. Умањење висине пензије за недостајуће године стажа осигурања до прописане границе није предвиђено овим изменама.

Трајно смањење висине пензије уводи сезато што у просеку онај ко оде у превремену пензију дуже прима пензију у односу на оног ко оде у старосну пензију након што је испунио оба услова за пензију.

Новим законом, први пут се уводе казнени пенали за пензионере који реше да се пензионишу само с једним испуњеним условом, било да је реч о годинама стажа, или старости.

----------------------------------------------------------------

Питање – Ако је неко готово 30 година на руководећим местима у једном истом јавном предузећу, а сваки пут када га смене са тог положаја поставе на друго руководеће место и оставе несмањену плату, да ли ће новим законом бити умањена његова права и бити смањена основица за пензију?

Одговор – Доприноси за пензију износе 26 одсто (у овом моменту) од обрачунате и исплаћене зараде запосленог. Приликом обрачуна пензије у обзир се узимају све године стажа и зараде које је осигураник остварио током читавог радног века, а за које су плаћени доприноси за ПИО.

При обрачуну пензије Фонд ПИО се стриктно придржава оних износа зараде које су евидентиране на основу одговарајућих пријава и не може их произвољно мењати. Како ће бити обрачуната зарада осигураника у примеру који наводите није питање за Фонд ПИО, јер начин обрачуна и висина нечије зараде није регулисана законом који Фонд примењује.

Питање – Ако је неко радио 35 година, до када мора да ради да би испунио услов за пензију, а при том наредне године пуни 54 године живота?

Одговор – Услов за старосну пензије за оба пола је 65 година живота и минимално 15 година стажа осигурања, с тим што се за жене граница за године живота помера сукцесивно до 2032. године.

Значи, ако је у поменутом случају реч о осигуранику мушкарцу, услов за стицање права на старосну пензију (без умањења) биће дан када наврши 65 година живота, односно 45 година стажа осигурања независно од година живота.

Под претпоставком да је реч о жени осигуранику, услов за стицање права на пуну старосну пензију биће испуњен 2024. године уколико у тој години навршава 63 године и 8 месеци живота, а свакако 2025. године са навршене 64 године живота.

Питање – Ако је минималан услов за одлазак у пензију 15 година, како неко ко је радио 14 година и уплаћивао доприносе, а сада то више неће или не може, може да поврати уплаћено, да ли да тужи Србију Стразбуру?

Одговор – Законом о доприносима за обавезно социјално осигурање прописана је обавеза уплате доприноса за ПИО, а није предвиђена могућност повраћаја уплаћених доприноса у случају да лице не оствари неко од права из пензијског и инвалидског осигурања. Тако да онај ко је радио мање од прописаног минимума од 15 година стажа не може да добије новац од уплата доприноса назад нити да стекне услов за пензију.

Да му не би пропале те уплате од 14 година потребно је да бар за још једну годину уплати доприносе. Постоји више основица за уплату, како би остварио пензију барпо једном услову. Овако ће остати без ичега. 

Јасна Петровић-Стојановић

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер