петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Освета Израела за убиство тројице младића
Хроника

Политика: Освета Израела за убиство тројице младића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. август 2014.

Тел Авив – Израелски војници срушили су куће двојице Палестинца који се сумњиче за отмицу и убиство тројице тинејџера на Западној обали у јуну, навела је армија. Куће Хусама Кавасме и Амара Абу Ајше на југу Западне обале срушене су пред зору, а кућа трећег осумњиченог Марвана Кавасме запечаћена је.

Израел је оптужио исламистички Хамас за отмицу и убиство тројице ученика верске школе – Гилада Шера, Нафталија Френкела и Ејала Јифраха – који су нестали 12. јуна и пронађени мртви 18 дана касније на Западној обали. Хамас је поздравио отмицу, али није преузео одговорност. Хусам Кавасме (40) из Хеброна ухапшен је 11. јула, али су двојица других осумњичених на слободи, саопштила је армија. Убиство тројице младића покренуло је циклус насиља који је довео даједномесечне офанзиве Израела на другу палестинску територију –појас Газе. Израел је офанзиву започео 8.јула ударима из ваздуха и са морада би зауставио појачано прекогранично ракетирање, које је било реакција на хапшење стотине хамасоваца на Западној обали у оквиру потраге за несталим младићима. Офанзива је 17. јула проширена накопно како би се уништила мрежа тунела прокопаних испод границе за пребацивање у Израел. 

Кавасмеово хапшење је објављено почетком августа, а кућа му је срушена као казнена мера. У судском документу је наведено да је он признао организацију отмице, обезбедивши финансирање од Хамаса и купивши оружје које је предао двојици других осумњичених. Он је такође помогао да се тела тинејџера покопају на делу земље коју је купио неколико месеци раније. У војном саопштењу је наведено да је израелски Врховни суд потврдио жељу армије да уништи поменутекуће и одбио жалбе породица тројице осумњичених.

Темпо привредног раста Израела успорио је у другом кварталу јер је извоз потонуо за скоро 18 одсто, што је подстакло спекулације да би централна банка те земље могла додатно да снизи каматне стопе ради пружања подршке привредном расту. Бруто домаћи производ (БДП) Израела порастао је 1,7 одсто у периоду април–јун, у поређењу са растом од 2,8 одсто из прва три месеца ове године, саопштио је централни биро за статистику у Јерусалиму, а преноси њујоршка новинска агенција Блумберг.„Због оваквих података, централна банка Израела ће вероватно поново снизити референтну каматну стопу, можда не у наредних неколико месеци, али свакако да има простора за ново резање каматне стопе”, изјавио је главни економиста компаније „Псагот инвестмент”, Ори Гринфелд.

Како оцењује Блумберг, јачање националне валуте шекел и израелске војне офанзиве у појасу Газе подстакло је централну банку да 28. јула неочекивано снизи РЕПО каматну стопу на 0,5 одсто, најнижи ниво за последњих пет година.

Норвешка и Египат планирају да буду домаћини донаторскеконференције за обнову Газе, која треба да буде одржана у Каиру, рекао је јуче норвешки министар спољних послова Берге Бренде. 

Бренде је додао да ће позиви бити упућени када Израел и радикалнипалестински покрет Хамас постигну споразум у преговорима који се воде уз посредовање Египта. Норвешка је раније најавила да за септембар планира ту конференцију, док је редован састанак донатора Палестинске управе још раније заказан за 22. септембар у Њујорку. 

Бренде је рекао да донаторске земље желе да палестински председникМахмуд Абас добије ту помоћ и да његова влада води процес обнове. 

Шеф норвешке дипломатије је додао и да се услови за блокаду Газе морају променити како би народ и роба могли да прелазе границу. 

Абас жели обнову појаса Газе и враћање на власт у тој области која је од 2007. под контролом радикалног Хамаса и под израелском блокадом.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер