петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Оливера Ивановића нема ко да брани
Хроника

Политика: Оливера Ивановића нема ко да брани

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. април 2014.

Адвокатска комора Србије позива Еулекс на разум и примену права реципроцитета када је реч о праву на одбрану, јер адвокати са Косова несметано заступају Албанце пред судовима у Србији

Грађани на северу Косова и у Србији још од четвртка потписују петицију са захтевом да се Оливеру Ивановићу омогући право да се брани са слободе.

„Неоснованим притварањем господина Оливера Ивановића 27. јануара 2014. године, на северу Косова и Метохије започет је процес хапшења виђених Срба са циљем застрашивања српског народа и његовог исељавања са ових простора. Ми не желимо да утичемо на судски процес, јер нам је жеља да се једном заувек уклони мрља коју Албанци желе да ставе на име господина Оливера Ивановића и на име свих нас који смо допринели опстанку српског народа, али захтевамо да се Оливеру Ивановићу не ускраћује право које имају остали притворени”, наводи се у тексту петиције коју је расписала Грађанска иницијатива СДП за Оливера Ивановића, уз подршку Владе Републике Србије и Канцеларије за Косово и Метохију.

Петиција ће у среду, после ускршњих празника, бити поднета Еулексу и суду у Косовској Митровици, који је поново одбио захтев београдског адвоката Томе Филе да буде трећи бранилац Ивановића.

Еулексов судија у Косовској Митровици није дозволио Томи Фили да посети Ивановића у притвору и поново је одбио његов захтев за одбрану под изговором да Фила мора бити регистрован код Адвокатске коморе Косова.

„Молимо вас да поново проследите захтев када се региструјете код Адвокатске коморе Косова”, пише у другом допису Еулекса адвокату Томи Фили.

Адвокатска комора Србије (АКС) је поводом ове забране позвала представнике Еулекса на разум и правду. Управни одбор АКС обавестио је Еулексово правосуђе, међународне организације адвоката, Министарство правде Косова, Адвокатску комору Косова, госпођу Кетрин Ештон, као и највише државне органе Републике Србије, да Косово, ако сматра да је држава, мора применити право реципроцитета, које у Србији користе сви адвокати уписани у именик Адвокатске коморе Косова.

„Неспорна је чињеница да адвокати који су уписани у именик Адвокатске коморе Косова, иако та комора није у саставу Адвокатске коморе Србије, несметано поступају пред свим судовима у Србији”, наводи се у закључку Управног одбора Адвокатске коморе Србије.

У АКС-у истичу да адвокатима са Косова не треба забранити да поступају пред судовима у Србији.

„Сматрамо да би по интересе грађана и Србије и Косова било штетно да се адвокатима члановима АКС онемогући поступање пред косовским и судовима Еулекса и да се у односу на адвокате чланове Адвокатске коморе Косова примене мере реторзије и онемогући њихово даље поступање пред судовима на територији Републике Србије. Напротив, апелујемо на разум и да се погрешан и закону супротан став Еулекса и косовског правосуђа исправи у интересу правде, грађана и Србије и Косова, поштовању људских права на правично и фер суђење, као и права на једнак приступ правди за све грађане”, наводи се у закључку Адвокатске коморе Србије.

А. Петровић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер