Početna strana > Hronika > Politika: Ima li među migrantima „spavača” Islamske države
Hronika

Politika: Ima li među migrantima „spavača” Islamske države

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 30. avgust 2015.

Od početka masovnog egzodusa sa Bliskog istoka obični građani, koji ispoljavaju simpatije za stradanje izbeglica, istovremeno strahuju da među njima možda ima i terorista Islamske države, „spavača” koji su se infiltrirali među stradalnike i čekaju priliku da se osvete moćnim zapadnim državama. Da se u terorističkim organizacijama ne vodi računa o konspirativnosti, one bi odavno bile eliminisane, kaže za „Politiku” Momir Stojanović, predsednik Odbora Skupštine Srbije za kontrolu službi bezbednosti.

„U zavisnosti od interesa radikalnog islamizma, one su negde jače, a negde slabije i pružaju podršku drugim teroristima kako bi se što lakše domogli zapadnih zemalja. Ljudi koji su se borili na strani ID dobijaju uputstva. Ako ima terorista koji su se pomešali sa migrantima, oni sigurno pre polaska na put dobijaju instrukcije kada, kome i gde da se jave. Kao i kako da sakriju identitet ne skrećući pažnju na sebe”, ocenjuje Stojanović.

Neki od migranata koji su ušli u našu zemlju, a nisu direktno učestvovali u ratu i terorističkim aktivnostima, imaju rođačke veze sa nekima koji su bili u borbama, smatra nekadašnji direktor Vojnobezbednosne agencije.

„Kada im ponestane novca lako ih mogu vrbovati teroristi koji se već nalaze u zemljama zapadne Evrope i tada će postati pretnja za bezbednost tih zemalja”, objašnjava Stojanović.

On kaže da je čak i uz najbolju organizaciju teško sprovesti relevantnu bezbednosnu proveru migranata koji prolaze kroz Srbiju.

„Kakva god da je kontrola izbeglica na graničnim prelazima u Grčkoj, Makedoniji i Srbiji, ona ne može biti tako efikasna da se sa njima ne prošvercuje neki pripadnik međunarodnog terorizma”, kaže Stojanović.

Bezbednosne službe u Srbiji mogu na graničnim punktovima da provere preko baze podataka da li se određena osoba pominje kao član neke od svetskih terorističkih organizacija.

„Činjenica je da mi nemamo bazu podataka za sve pripadnike raznih terorističkih organizacija”, kaže Stojanović.

 Postoje dobro obučeni ratnici Islamske države koji su baš iz evropskih zemalja, pa i iz našeg regiona, koji su otišli da ratuju na Bliski istok, napominje Andreja Savić, prvi direktor BIA.

„Oni će svakako predstavljati pretnju kada se vrate u zemlje iz kojih su otišli na ratište. A migracija je podesna da se među običan narod koji beži od rata ’instaliraju’ i prođu sve granice”, dodaje Savić.

Ovaj profesor na Fakultetu za diplomatiju i bezbednost ističe da je Evropa svesna da aktuelna migracija nije samo geopolitički i ekonomski već i bezbednosni problem. S obzirom na to da su zemlje zapadne Evrope pružile podršku mnogim američkim političkim i vojnim potezima, znaju da ih zaraćene strane smatraju neprijateljima.

Ponekad se preuveličava opasnost koja dolazi sa strane, a zaboravlja se da terorističke akcije u zapadnim metropolama najčešće izvode oni koji tamo već dugo žive. To pokazuje i napad Al Kaide 2005. u Londonu. Četvorica bombaša samoubica, koji su odrasli u ovom gradu, tada su aktivirali eksploziv u metrou i autobusu u prestonici Velike Britanije i raznevši sebe usmrtili još 52 osobe. To je bio najteži teroristički napad u Londonu od Drugog svetskog rata. U napadu na redakciju satiričnog lista „Šarli ebdo” početkom 2015. u Parizu džihadisti su hladnokrvno ubili 12 karikaturista. Ovi teroristi, koji su godinama bili žitelji Pariza, odavno su bili poznati pariskoj policiji.

Čovek koji je postao poznat u svetu kao dželat Islamske države Muhamed Emvazi, poznatiji kao DŽihadista DŽon, detinjstvo je proveo u Londonu, obrazovao se u dobrim školama, postao je stručnjak za kompjutere, ali i član najpoznatije terorističke organizacije na planeti. Iskoristio je stečena znanja da što više šokira svet: žrtve kojima odrubljuje glave pred kamerama obučene u narandžasti kombinezon, što asocira na odeću zatvorenika u američkim zatvorima i zloglasnoj bazi Gvantanamo, gde Amerikanci godinama drže ljude bez pravnog osnova. Porodica džihadiste DŽona doselila se u London iz Kuvajta pre 20 godina, kada je on bio šestogodišnji dečak. Skućili su se u severnom Kensingtonu, na zapadu Londona, odakle je na svetska ratišta otišlo mnogo džihadista.

Da su po zapadne zemlje opasni ovakvi „domaći” teroristi saglasan je i Milan Mijalkovski, stručnjak za antiterorizam sa Univerziteta u Beogradu.

„Naravno da su opasniji teroristi koji su odrasli i obučeni na Zapadu. Poznaju taj mentalitet i sve slabe tačke”, kaže Mijalkovski.

Aleksandar Bojović

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner