петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Има ли међу мигрантима „спавача” Исламске државе
Хроника

Политика: Има ли међу мигрантима „спавача” Исламске државе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. август 2015.

Од почетка масовног егзодуса са Блиског истока обични грађани, који испољавају симпатије за страдање избеглица, истовремено страхују да међу њима можда има и терориста Исламске државе, „спавача” који су се инфилтрирали међу страдалнике и чекају прилику да се освете моћним западним државама. Да се у терористичким организацијама не води рачуна о конспиративности, оне би одавно биле елиминисане, каже за „Политику” Момир Стојановић, председник Одбора Скупштине Србије за контролу служби безбедности.

„У зависности од интереса радикалног исламизма, оне су негде јаче, а негде слабије и пружају подршку другим терористима како би се што лакше домогли западних земаља. Људи који су се борили на страни ИД добијају упутства. Ако има терориста који су се помешали са мигрантима, они сигурно пре поласка на пут добијају инструкције када, коме и где да се јаве. Као и како да сакрију идентитет не скрећући пажњу на себе”, оцењује Стојановић.

Неки од миграната који су ушли у нашу земљу, а нису директно учествовали у рату и терористичким активностима, имају рођачке везе са некима који су били у борбама, сматра некадашњи директор Војнобезбедносне агенције.

„Када им понестане новца лако их могу врбовати терористи који се већ налазе у земљама западне Европе и тада ће постати претња за безбедност тих земаља”, објашњава Стојановић.

Он каже да је чак и уз најбољу организацију тешко спровести релевантну безбедносну проверу миграната који пролазе кроз Србију.

„Каква год да је контрола избеглица на граничним прелазима у Грчкој, Македонији и Србији, она не може бити тако ефикасна да се са њима не прошверцује неки припадник међународног тероризма”, каже Стојановић.

Безбедносне службе у Србији могу на граничним пунктовима да провере преко базе података да ли се одређена особа помиње као члан неке од светских терористичких организација.

„Чињеница је да ми немамо базу података за све припаднике разних терористичких организација”, каже Стојановић.

 Постоје добро обучени ратници Исламске државе који су баш из европских земаља, па и из нашег региона, који су отишли да ратују на Блиски исток, напомиње Андреја Савић, први директор БИА.

„Они ће свакако представљати претњу када се врате у земље из којих су отишли на ратиште. А миграција је подесна да се међу обичан народ који бежи од рата ’инсталирају’ и прођу све границе”, додаје Савић.

Овај професор на Факултету за дипломатију и безбедност истиче да је Европа свесна да актуелна миграција није само геополитички и економски већ и безбедносни проблем. С обзиром на то да су земље западне Европе пружиле подршку многим америчким политичким и војним потезима, знају да их зараћене стране сматрају непријатељима.

Понекад се преувеличава опасност која долази са стране, а заборавља се да терористичке акције у западним метрополама најчешће изводе они који тамо већ дуго живе. То показује и напад Ал Каиде 2005. у Лондону. Четворица бомбаша самоубица, који су одрасли у овом граду, тада су активирали експлозив у метроу и аутобусу у престоници Велике Британије и разневши себе усмртили још 52 особе. То је био најтежи терористички напад у Лондону од Другог светског рата. У нападу на редакцију сатиричног листа „Шарли ебдо” почетком 2015. у Паризу џихадисти су хладнокрвно убили 12 карикатуриста. Ови терористи, који су годинама били житељи Париза, одавно су били познати париској полицији.

Човек који је постао познат у свету као џелат Исламске државе Мухамед Емвази, познатији као Џихадиста Џон, детињство је провео у Лондону, образовао се у добрим школама, постао је стручњак за компјутере, али и члан најпознатије терористичке организације на планети. Искористио је стечена знања да што више шокира свет: жртве којима одрубљује главе пред камерама обучене у наранџасти комбинезон, што асоцира на одећу затвореника у америчким затворима и злогласној бази Гвантанамо, где Американци годинама држе људе без правног основа. Породица џихадисте Џона доселила се у Лондон из Кувајта пре 20 година, када је он био шестогодишњи дечак. Скућили су се у северном Кенсингтону, на западу Лондона, одакле је на светска ратишта отишло много џихадиста.

Да су по западне земље опасни овакви „домаћи” терористи сагласан је и Милан Мијалковски, стручњак за антитероризам са Универзитета у Београду.

„Наравно да су опаснији терористи који су одрасли и обучени на Западу. Познају тај менталитет и све слабе тачке”, каже Мијалковски.

Александар Бојовић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер