Početna strana > Hronika > Politika: Gadafi spreman na prekid vatre
Hronika

Politika: Gadafi spreman na prekid vatre

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. mart 2011.

TRIPOLI - Libijska vlada je spremna za prekid vatre u sukobu sa pobunjenicima koji se bore protiv Muamera el Gadafija, ali želi prethodno da raspravi kako bi to moglo da bude izvršeno, izjavio je noćas zamenik ministra spoljnih poslova Libije Kaled Kaim.

"Spremni smo na tu odluku (prekid vatre), ali trazžmo sagovornika sa kojim bismo raspravili kako da to sprovedemo", rekao je Kaim na konferenciji za novinare sazvanoj nedugo po usvajanju rezolucije Saveta bezbednosti UN o Libiji.

Kaim je nagovestio da bi vlasti mogle "da reaguju pozitivno na rezoluciju UN i da će dokazati tu spremost time što će garantovati zaštitu civila".

On je kazao da je noćas razgovarao sa izaslanikom Ujedinjenih nacija za Libiju Abdulom Ilah Katibom o toj temi.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je noćas rezoluciju kojom se uvodi zona zabrane leta nad Libijom i odobrava upotreba svih neophodnih mera da bi se zaštitili civili od napada trupa Muamera el Gadafija.

Vašington se priprema za Libiju

VAŠINGTON – Američka administracija priprema planove da učestvuje u sprovođenju zone zabrane leta nad Libijom, zajedno sa arapskim zemljama, izjavili su zvaničnici Kongresa.

Kako prenosi Asošijeted pres, ti zvaničnici, koji su želeli da ostanu anonimni, rekli su sinoć, pred usvajanje rezolucije o Libiji u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, da očekuju da bi za nekoliko dana mogla početi akcija primene zone neletenja i prizemljenja libijske avijacije.

Oni su, posle brifinga za članove Senata, naveli da se među mogućim učesnicima te akcije pominju Jordan, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati, kako bi se pokazalo da pobunjenici imaju podršku drugih zemalja regiona. Tanjug

Glavne tačke rezolucije UN o Libiji

NjUJORK - U rezoluciji koju je u četvrtak uveče Savet bezbednosti UN izglasao povodom krize u Libiji, najpre se izražava "ozbiljna zabrinutost zbog pogorssanja stanja, eskalacije nasilja i civilnih žrtava".

Savet bezbednosti UN "ukazuje na odgovornost libijskih vlasti da zaštite stanovništvo" i ukazuje da se "sistemski napadi koji se odvijaju u Libiji protiv civilnog stanovništva, mogu okarakterisati kao zločin protiv čovečnosti".

"Izražavajući svoju rešenost da se zaštite civili i naseljena područja, i da se omogući brz i nesmetan prolaz humanitarnoj pomoći", Savet bezbednosti UN podseća na "osudu libijskih vlasti od strane Arapske lige, Afričke unije i generalnog sekretara Organizacije islamske konferencije zbog kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava u Libiji".

Savet bezbednosti UN u tekstu rezolucije zatim "osuđuje sistematsku upotrebu plaćenika od strane libijskih vlasti".

"Postupajući u skladu sa poglavljem 7 Povelje UN (koja dozvoljava primenu sile), (Savet bezbednosti UN) zahteva da se smesta uspostavi prekid vatre i okončaju svi napadi na civile", dok "zahteva da libijske vlasti posstuju svoje obaveze prema međunarodnom pravu uključujući i međunarodno humanitarno pravo".

U poglavlju rezolucije o zaštiti civila, Savet bezbednosti UN "ovlašćuje zemlje-članice... da preduzmu sve neophodne mere... za zaštitu stanovništva i naseljenih područja od napada (snaga Moamera Gadafija), uključujući i Bengazi...".

Svet bezbednosti UN u poglavlju rezolucije o zabrani letova nad Libijom odlučuje da se uspostavi takva zona "radi zaštite civila", konstatuje da se "ta zabrana neće odnositi na letove čiji je jedini cilj humanitaran" i "ovlašćuje zemlje-članice... da preduzmu sve neophodne mere da bi se poštovala zabrana letova".

U poglavlju rezolucije o embargu na oružje, Savet bezbednosti UN se poziva na svoju rezoluciji o tome od 26. februara i najavljuje "inspekcije luka i brodova na otvorenom moru. kao i aerodroma i aviona koji putuju za i iz Libije".

Savet bezbednosti UN i na tom mestu "izražava žaljenje zbog sistematskog korišćenja plaćenika u Libiji i zahteva od svih država-članica da se strogo pridržavaju svojih obaveza... i spreče snabdevanje Libije naoružanim plaćenicima".

U rezoluciji Saveta bezbednosti UN potom je odluka o zamrzavanju "svih sredstava.., uključujući sve fondove, finansijska sredstva i ekonomske resurse... koji su pod direktnom ili indirektnom kontrolom libijskih vlasti".

Uporedo Savet bezbednosti UN "potvrđuje svoj rešenost da zamrznuta sredstva u najkraćem roku budu dostupna u korist libijskog naroda".

Savet bezbednosti UN u poslednjem poglavlju rezolucije "zahteva od generalnog sekretara (UN Ban Ki mun) da na početni rok od jedne godine formira... grupu do osam stručnjaka".

Ta grupa treba da "konsoliduje, razmatra i analizira informacije... o sprovođenju mera iz (ove) rezolucije, a posebno njeno nepoštovanje" i da izvesstava Savet bezbednosti o svojim nalazima i preporukama.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner