петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Гадафи спреман на прекид ватре
Хроника

Политика: Гадафи спреман на прекид ватре

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

ТРИПОЛИ - Либијска влада је спремна за прекид ватре у сукобу са побуњеницима који се боре против Муамера ел Гадафија, али жели претходно да расправи како би то могло да буде извршено, изјавио је ноћас заменик министра спољних послова Либије Калед Каим.

"Спремни смо на ту одлуку (прекид ватре), али тразжмо саговорника са којим бисмо расправили како да то спроведемо", рекао је Каим на конференцији за новинаре сазваној недуго по усвајању резолуције Савета безбедности УН о Либији.

Каим је наговестио да би власти могле "да реагују позитивно на резолуцију УН и да ће доказати ту спремост тиме што ће гарантовати заштиту цивила".

Он је казао да је ноћас разговарао са изаслаником Уједињених нација за Либију Абдулом Илах Катибом о тој теми.

Савет безбедности Уједињених нација усвојио је ноћас резолуцију којом се уводи зона забране лета над Либијом и одобрава употреба свих неопходних мера да би се заштитили цивили од напада трупа Муамера ел Гадафија.

Вашингтон се припрема за Либију

ВАШИНГТОН – Америчка администрација припрема планове да учествује у спровођењу зоне забране лета над Либијом, заједно са арапским земљама, изјавили су званичници Конгреса.

Како преноси Асошијетед прес, ти званичници, који су желели да остану анонимни, рекли су синоћ, пред усвајање резолуције о Либији у Савету безбедности Уједињених нација, да очекују да би за неколико дана могла почети акција примене зоне нелетења и приземљења либијске авијације.

Они су, после брифинга за чланове Сената, навели да се међу могућим учесницима те акције помињу Јордан, Катар и Уједињени Арапски Емирати, како би се показало да побуњеници имају подршку других земаља региона. Танјуг

Главне тачке резолуције УН о Либији

ЊУЈОРК - У резолуцији коју је у четвртак увече Савет безбедности УН изгласао поводом кризе у Либији, најпре се изражава "озбиљна забринутост због погорссања стања, ескалације насиља и цивилних жртава".

Савет безбедности УН "указује на одговорност либијских власти да заштите становништво" и указује да се "системски напади који се одвијају у Либији против цивилног становништва, могу окарактерисати као злочин против човечности".

"Изражавајући своју решеност да се заштите цивили и насељена подручја, и да се омогући брз и несметан пролаз хуманитарној помоћи", Савет безбедности УН подсећа на "осуду либијских власти од стране Арапске лиге, Афричке уније и генералног секретара Организације исламске конференције због кршења људских права и међународног хуманитарног права у Либији".

Савет безбедности УН у тексту резолуције затим "осуђује систематску употребу плаћеника од стране либијских власти".

"Поступајући у складу са поглављем 7 Повеље УН (која дозвољава примену силе), (Савет безбедности УН) захтева да се сместа успостави прекид ватре и окончају сви напади на цивиле", док "захтева да либијске власти посстују своје обавезе према међународном праву укључујући и међународно хуманитарно право".

У поглављу резолуције о заштити цивила, Савет безбедности УН "овлашћује земље-чланице... да предузму све неопходне мере... за заштиту становништва и насељених подручја од напада (снага Моамера Гадафија), укључујући и Бенгази...".

Свет безбедности УН у поглављу резолуције о забрани летова над Либијом одлучује да се успостави таква зона "ради заштите цивила", констатује да се "та забрана неће односити на летове чији је једини циљ хуманитаран" и "овлашћује земље-чланице... да предузму све неопходне мере да би се поштовала забрана летова".

У поглављу резолуције о ембаргу на оружје, Савет безбедности УН се позива на своју резолуцији о томе од 26. фебруара и најављује "инспекције лука и бродова на отвореном мору. као и аеродрома и авиона који путују за и из Либије".

Савет безбедности УН и на том месту "изражава жаљење због систематског коришћења плаћеника у Либији и захтева од свих држава-чланица да се строго придржавају својих обавеза... и спрече снабдевање Либије наоружаним плаћеницима".

У резолуцији Савета безбедности УН потом је одлука о замрзавању "свих средстава.., укључујући све фондове, финансијска средства и економске ресурсе... који су под директном или индиректном контролом либијских власти".

Упоредо Савет безбедности УН "потврђује свој решеност да замрзнута средства у најкраћем року буду доступна у корист либијског народа".

Савет безбедности УН у последњем поглављу резолуције "захтева од генералног секретара (УН Бан Ки мун) да на почетни рок од једне године формира... групу до осам стручњака".

Та група треба да "консолидује, разматра и анализира информације... о спровођењу мера из (ове) резолуције, а посебно њено непоштовање" и да извесстава Савет безбедности о својим налазима и препорукама.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер