Početna strana > Hronika > Politika: EU razmatra "humanitarnu" vojnu intervenciju u Libiji
Hronika

Politika: EU razmatra "humanitarnu" vojnu intervenciju u Libiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 24. februar 2011.

BRISEL – Evropska unija razmatra „humanitarnu vojnu intervenciju” u Libiji s glavnim ciljem da omogući evakuaciju državljana EU iz sve žešćih oružanih sukoba u toj zemlji i pruži svu moguću pomoć civilima, rekli su izvori zasedanja ministara inostranih poslova EU u Briselu.

O tome se, kako je rečeno, užurbano razmenjuju mišljenja između diplomatskih kancelarija članica EU, unutar Evropske službe za spoljno delovanje (neformalne diplomatije), a o upućivanju pre svega vojnih brodova na domak libijskih obala razgovaraju i ministri odbrane EU u Budimpešti.

Evropska unija je oštro osudila nasilje i napade libijske vojske na civile, ali zasad još nema dogovora o sankcijama protiv vlasti u Tripoliju na čelu s Moamerom Gadafijem.

Francuska je možda najoštrije osudila odmazdu libijskih vlasti nad civilima i pobunjenicima dela vojske i policije, naglasivši da to „može predstavljati zločin protiv čovečnosti”.

Saradnici evropske komesarke za humanitarnu pomoć Kristaline Georgijeve su saopštili da se razmatra „pomorska podrška, uključujući vojne brodove u toj zoni” za podršku evakuaciji pet do šest hiljada državljana članica EU koji se i dalje nalaze u Libiji.

Zvanični Pariz smatra da se zato može zatražiti „intervencija međunarodne pravde”, kako je izjavila šefica francuske diplomatije Mišel Alio-Mari.

Francuski ministar odbrane Alen Žipe je istakao da Evropska unija ne kreće u direktnu vojnu intervenciju u Libiji, za šta bi bilo potrebna odluka Saveta bezbednosti UN, kako su objasnili izvori EU u Briselu.

Žipe je zatražio najoštrije moguće sankcije, uključujući moguće zatvaranje vazdušnog prostora iznad Libije.

Najviše uzdrzana prema oštrim sankcijama prema Tripoliju je Italija koja u Libiji ima velike ekonomske interese, pre svega u eksploataciji gasa i nafte.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini je spomenuo i mogućnost upućivanja evropskih vojnih brodova u libijske vode, ali je pre svega ukazivao na to da se svakom akcijom omogući izvlačenje evropskih državljana iz unutrašnjih sukoba i velikog rasula u Libiji.

Fratini je, štaviše, upozorio na veliku opasnost priliva talasa izbeglica iz Libije i sa severa Afrike, ocenivši da bi na južne obale zemalja EU moglo doći između 200.000 i 300.000 izbeglica samo iz Libije.

(Politika)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner