четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: ЕУ разматра "хуманитарну" војну интервенцију у Либији
Хроника

Политика: ЕУ разматра "хуманитарну" војну интервенцију у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. фебруар 2011.

БРИСЕЛ – Европска унија разматра „хуманитарну војну интервенцију” у Либији с главним циљем да омогући евакуацију држављана ЕУ из све жешћих оружаних сукоба у тој земљи и пружи сву могућу помоћ цивилима, рекли су извори заседања министара иностраних послова ЕУ у Бриселу.

О томе се, како је речено, ужурбано размењују мишљења између дипломатских канцеларија чланица ЕУ, унутар Европске службе за спољно деловање (неформалне дипломатије), а о упућивању пре свега војних бродова на домак либијских обала разговарају и министри одбране ЕУ у Будимпешти.

Европска унија је оштро осудила насиље и нападе либијске војске на цивиле, али засад још нема договора о санкцијама против власти у Триполију на челу с Моамером Гадафијем.

Француска је можда најоштрије осудила одмазду либијских власти над цивилима и побуњеницима дела војске и полиције, нагласивши да то „може представљати злочин против човечности”.

Сарадници европске комесарке за хуманитарну помоћ Кристалине Георгијеве су саопштили да се разматра „поморска подршка, укључујући војне бродове у тој зони” за подршку евакуацији пет до шест хиљада држављана чланица ЕУ који се и даље налазе у Либији.

Званични Париз сматра да се зато може затражити „интервенција међународне правде”, како је изјавила шефица француске дипломатије Мишел Алио-Мари.

Француски министар одбране Ален Жипе је истакао да Европска унија не креће у директну војну интервенцију у Либији, за шта би било потребна одлука Савета безбедности УН, како су објаснили извори ЕУ у Бриселу.

Жипе је затражио најоштрије могуће санкције, укључујући могуће затварање ваздушног простора изнад Либије.

Највише уздрзана према оштрим санкцијама према Триполију је Италија која у Либији има велике економске интересе, пре свега у експлоатацији гаса и нафте.

Шеф италијанске дипломатије Франко Фратини је споменуо и могућност упућивања европских војних бродова у либијске воде, али је пре свега указивао на то да се сваком акцијом омогући извлачење европских држављана из унутрашњих сукоба и великог расула у Либији.

Фратини је, штавише, упозорио на велику опасност прилива таласа избеглица из Либије и са севера Африке, оценивши да би на јужне обале земаља ЕУ могло доћи између 200.000 и 300.000 избеглица само из Либије.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер