понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Дипломатски гаф Борута Пахора
Хроника

Политика: Дипломатски гаф Борута Пахора

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2011.

Праг – Пола године мађарског председавања Европској унији истиче, а с тиме и период када су се владе земаља ЕУ уздржавале од критике владе Виктора Орбана. Судећи према извештајима чешких и словачких медија, то доказује и недавни дипломатски скандал који је избио због објављивања снимка једне изјаве словеначког премијера Борута Пахора коју је он дао у разговору који није био за објављивање.

„Кад Мађарска престане да председава Унији, Орбан ће имати политички погреб”, рекао је Пахор, тврдећи да ће Будимпешта бити у међународној изолацији.

Он је ово изјавио на сусрету с новинарима, али у току такозваног незваничног разговора, односно разговора са којег се подразумева да неће бити никаквог објављивања цитата саговорника. Међутим, неко од новинара је тајно снимио разговор и објавио га на „Јутјубу”, што је изазвало дипломатски скандал.

Мађарско министарство иностраних послова позвало је тим поводом амбасадора Словеније ради оштрог протеста, а у јавном саопштењу енергично одбацило изјаве Пахора.

Словеначки премијер настоји да сукоб угаси директним сусретом са Орбаном. Тешке и категоричке тврдње које је на својим интернет странама објавила словеначка опозиција, биће му, међутим, тешко, ако не и немогуће, објаснити.

„По окончању мађарског председавања Унији, одмах ћемо их политички и у пуној мери изоловати. Да ли сте видели да је негде Орбан говорио као лидер председавајуће земље у име Уније? Нигде”, рекао је Пахор и додао: „Изашли су из колосека медијским законом, законом о држављанству и променама Устава.”

Оштрину ових изјава службене Љубљане, с којом досад Будимпешта није имала досад никакве, чак ни најмање спорове и сукобе, из Орбанове странке Фидес тумаче као „најаву идеолошки мотивисане офанзиве европске левице” која је, наводно, у припреми.

„Тешко се може тумачити да је Пахор изражавао само сопствене антипатије”, написао је на свом блогу европосланик, високо котиран у Фидесу, Ђерђ Шчепфлин, указујући да Словенија има леву владу. „Пахор извесно мобилише или пренагљено открива тактику коју припрема целоевропска левица: Мађарску и њену владу треба прогласити за најподлијег десног злочинца Европе. Уколико је та претпоставка тачна, оно што смо могли видети што се тиче медијског закона и устава било је само проба. Потоп се не може искључити.”

Орбанова влада је на исто такав, идеолошки начин, крајем прошле године објашњавала међународни притисак против мађарског медијског закона. Но, чињеница је да тај закон нису критиковали само лево оријентисани европски политичари, него и низ конзервативних либерала. Али, како је почело мађарско председавање Унији, та критика је знатно утихнула.

„С председавајућом земљом Уније сасвим природно сви морају поступати учтиво”, изјавио је, како преносе словачки медији, бивши мађарски шеф дипломације Петер Балаш. „Свима је јасно да су током овог полугођа стотине мађарских дипломата и експерата били на важним местима, па зато није добро стајати лоше с њима. Од краја јуна, међутим, ми смо само једна од 27 земаља према којој нико не мора да се понаша тако уздржано”, закључио је Балаш.

Регистар Мађара у дијаспори

Мађарска влада припрема, како преносе словачки медији, агенцију МТИ, пројект регистра Мађара који живе изван граница матице. Основица пројекта биће интернет страна на коју се могу регистровати Мађари који живе у иностранству, превасходно као припадници националних мањина у суседним земљама. На том сајту објављиваће се информације о збивањима у Мађарској као и из живота мађарских мањина и дијаспоре уопште. Неким информацијама корисници ће имати приступ само ако се региструју. Није искључено да ће ово „регистровање туђих држављана” изазвати негодовање бар неких од околних земаља.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер