Početna strana > Hronika > Politika: Da li je moguć razgovor Tadić-Tači?
Hronika

Politika: Da li je moguć razgovor Tadić-Tači?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. decembar 2010.

Pre obelodanjivanja izveštaja Dika Martija o trgovini organima kosovskih Srba u koju je umešan Hašim Tači, kosovski premijer smatran je gotovo sigurnim sagovornikom predsednika Srbije Borisa Tadića u najavljenim pregovorima Beograda i Prištine. Ni sada, kada su optužbe na Tačijev račun digle prašinu u čitavom svetu, takav mogućnost nije potpuno odbačena. Govoreći o mogućnosti da razgovara sa Tačijem, Tadić je rekao da je spreman za to jer „moramo da pregovaramo sa svakim koga kosovski Albanci izaberu za svog legitimnog predstavnika”.

On kaže da se mnogo puta susretao sa ljudima sa kojima nema ništa zajedničko, ali da je to njegov posao. „I lekari leče ljude sa kojima ne dele isti sistem vrednosti”, objasnio je Tadić svoj stav.

Tači pak kaže da je „u interesu obeju zemalja da dođe do susreta koji će doprineti izgradnji novih odnosa između Kosova i Srbije”.

Profesor Fakulteta političkih nauka dr Predrag Simić ocenjuje da je posle Martijevog izveštaja susret Tadić–Tači nemoguć u kraćem vremenskom periodu.

„I da dođe do njega on bi bio politički vrlo štetan. Oni koji su pristalice takvog susreta sa velikom skepsom se odnose prema Martijevom izveštaju. Razgovor Tadića i Tačija u ovom trenutku nije na dnevnom redu. Prvo bi trebalo da dođe do tehničkih razgovora kojima će se opipati puls i koji bi trebalo da smanje pritisak na Beograd i otvore put ka EU”, kaže Simić i dodaje da je sasvim neizvesno kada će i do toga doći. „Najverovatnije ćemo sačekati kraj afere”, smatra Simić.

Izvršni direktor Građanskih inicijativa Miljenko Dereta ocenjuje da Martijev izveštaj ne bi trebalo ključno da utiče na Tadićevu odluku da razgovara sa Tačijem dok se ne dokaže da je Tači kriv.

„Tadić kao predsednik mora da pođe od pretpostavke nevinosti. I bez obzira na to što smo mi svi, a i najveći deo svetske javnosti uvereni da je on sigurno upetljan u sve to, ipak se mora dokazati njegova umešanost. U svakom slučaju nad celim Kosovom je sad jedna senka koja u velikoj meri otežava njegov položaj i predstavlja jednu vrstu plusa za pregovaračku poziciju Beograda”, kaže Dereta.

Na pitanje da li je trajno narušen kredibilitet Tačija, Simić i Dereta se slažu da njegova politička sudbina zavisi od raspleta priče o Martijevom izveštaju. Ukoliko budu ponuđeni kredibilni dokazi on će i pored moćnih zaštitnika morati da se povuče sa političke scene.

„Svi političari u regionu koji su na bilo koji način pominjani u nekim aferama su sklonjeni sa političke scene. Vreme ekstremista prolazi i njihova pozicija se menja. Imamo primer Harisa Silajdžića kao jednog prilično agresivnog političara koji je otišao voljom naroda, u Hrvatskoj oni koji su upleteni u korupcionaške afere i oni koji su malo brljali kao Stjepan Mesić su takođe otišli. Dolazi vreme drugačijih političara”, ocenjuje Dereta.

Simić kaže da ne isključuje teorijsku mogućnost da Tači bude trajno politički marginalizovan, ali veruje da njegov kredibilitet u ovom trenutku nije narušen toliko da bi bio ometen da sastavi vladu.

„Ovo će jako zakomplikovati odnose Beograda i Prištine i verujem da će imati dalekosežne posledice. To je bomba sa odloženim dejstvom. Na dugi rok gledano Tači će morati da napusti političku scenu. Vidimo da su u regionu na vlasti oni koji su došli posle rata, koji nemaju krv na rukama ni bilo kakve veze sa ratnim zločinima”, kaže Simić.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner