петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Да ли ће „заратити” Тадић и Николић
Хроника

Политика: Да ли ће „заратити” Тадић и Николић

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јануар 2010.

У последњих шест година најузбудљивији политички дуели били су надметања Бориса Тадића и Томислава Николића. Николић је губио, али и сада, као и раније, верује у победу користећи слоган да једино напредњаци могу победити демократе. Занимљивост је да је слоган смислио човек из тима који је раније радио Тадићеве кампање.

Дуели Тадића и Николића никада нису имали жестину сукоба Слободана Милошевића и Вука Драшковића или Војислава Коштунице и Зорана Ђинђића зато и сада Николић говори да је Тадићева политика добра, вероватно да би умањио разлике између две странке, јер је то начин да неопредељене, колебљиве и разочаране превуче на своју страну. Питање је да ли му бирачи верују.

Владимир Вулетић, социолог, каже да је раније, док се СРС није поцепао, разлика између њих и ДС-а упадала у очи а нарочито у односу према ЕУ. „СНС сада није против уласка у ЕУ иако су евроскептици. Не знамо колико су се по другим питањима приближили. ДС и СНС су популистичке странке, обраћају се најширем слоју бирача и у својим порукама не праве разлике. У спровођењу конкретних политика разлике би се виделе. Суочавајући се с економском кризом, Тадић је показао солидарност јер је ДС на левом центру, али не знам колико се то у стварности манифестовало. На томе би сигурно инсистирао СНС.”

Ђорђе Вукадиновић, политички аналитичар, каже да је чињеница да су се ДС и СНС примакли на питањима ЕУ, Хага и спољне политике. Он подсећа да се Тадић и Николић током последње председничке кампање 2008. године нису много разликовали. „Николић јесте променио ставове и тада му нису веровали. Сада као да га боље чују.”

Миодраг Радојевић, истраживач сарадник Института за политичке студије, каже да Николић не спори да у њиховим политикама нема разлике. „По њему, ДС није ефикасан и он поручује да ће СНС бити ефикасни. Напредњаци покушавају да опонашају демократе. Пошто већина грађана подржава улазак у ЕУ, политика СНС-а личи на ДС-ову. Николић вешто игра.”

Вулетић каже да се у Николићевој изјави више крије порука да не желе да се конфронтирају, да се не супротстављају ММФ-у, а не могу ни да кажу да је Тадићева спољна политика лоша јер има добре односе с великим силама. Вукадиновић каже да је Николићу било важно да ублажи отпор код једног дела јавности, али и према Бриселу и Вашингтону. „Али, ако претера ко ће гласати за њега? Приближавање напредњака ка демократама на спољном плану Тадићу може створити проблем јер онда нема тапију на европску причу. На унутрашњем плану Николић може да има проблем јер ће се бирачи питати да ли је то онај Тома. Добра страна за напредњаке је та што опозиција не може да изгуби подршку. Али, ако Николић претера у европејству могао би имати проблем на дужи рок.” Радојевић сматра мудром политиком напредњака да се приближе демократама. „Економска криза или распад коалиције, али и замор материјала може довести до тога да бирачи промене странку за коју гласају. Николићева политика је прагматична, показао је вештину владања странком у коју је привукао поред разочараних радикала и друге.”

Вулетић каже да је тешко рећи које су кључне разлике између Тадића и Николића јер Николића нисмо упознали као председника. „У другом кругу председничких избора обојица су се трудила да буду људи од речи, умерени и да их не повезују с неком афером. Тадић делује енергичније и има више лидерских способности, а Николић спорије и искусније.” Вукадиновић каже да је један на власти а други није и као да никада није био. „То је хендикеп који Николић добро прикрива. Његова предност је та што је у опозицији. Опрао се од Шешеља, а напади на њега као да нису деловали. Николић би највише волео да се понови протекла година у којој није било избора и није дошао Шешељ. У овој години ако буде избора може да доживи успех, али и да се издува балон ако их не буде и дође Шешељ.”

Вулетић мисли да може да дође до заоштравања између Тадића и Николића, али да им то не иде у прилог. „Николић ће покушати да сваки кикс супротне стране огласи на сва звона. Могу да критикују социјалну политику или ауторитарност државе. Мада су Тадића критиковали и када је био у кохабитацији с Коштуницом. Демократе могу да замере Николићу недоследност око уласка у ЕУ, али када сте на власти мало тога можете да замерите. ДС треба да очува постигнути ниво што није лако када сте на власти јер су све очи упрте у вас. Сада Тадић то успева својом политиком.”

Радојевић не види разлог за заоштравање осим ако би било избора. „Али, они нису ни на видику. Николић би могао да замера корупцију, криминал и низак стандард, а Тадић неразумевање дипломатских односа и то што се лидер СНС-а не држи својих обећања. Николић се није иселио из Улице Зорана Ђинђића, али не верујем да ће то Тадић сада рећи. То је за изборну кампању.” Вукадиновић каже да би Николић могао да замери корупцију у држави, а Тадић прејако и неуверљиво европејство. „У интересу им је да мало заоштре”, каже Вукадиновић.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер