Početna strana > Hronika > Politika: Berlin kao poprište uličnih provokacija u predizbornoj kampanji
Hronika

Politika: Berlin kao poprište uličnih provokacija u predizbornoj kampanji

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. avgust 2011.

Mesec dana pred izbore za Senat Berlina, nemačka prestonica postala je poprište uličnih provokacija, tvrde zvanični organi. Mediji listom zaključuju da je Berlin pretvoren u poligon za nadmetanje levih i desnih ultraša, i to u spretnosti podmetanja požara. U minula četiri dana, od utorka do petka, zapaljeno je 67 putničkih automobila luksuznih marki „mercedes”, „audi” i „be-em-ve”, podmetnuto na desetine požara u lokalnim centrima političkih stranaka i u prostorijama njima bliskih institucija. Meta izvesno politički motivisanih palikuća bila su i prebivališta lokalnih političara...

O ozbiljnosti situacije svedoči reakcija kancelarke Angele Merkel, koja je u javnom nastupu pokazala zabrinutost, što je, praktično, bio signal nadležnima. Apelovala je, međutim, i na građane Berlina da doprinesu rasvetljavanju motiva i počinilaca.

Merkelovoj su se pridružili savezni i lokalni političari i stručnjaci za bezbednost. Svaki je na svoj način video situaciju, dao objašnjenje uzroka, imenovao potencijalne počinioce.

Policija Berlina uprla je prst u scenu levih ultraša, autonomaša koji se smatraju naslednicima političkih ideja, i stila, generacije šezdesetosmaša. Poslanik Zelenih u Bundestagu Hans Kristijan Štreberle, koga mnogi vide kao budućeg ministra unutrašnjih poslova, smatra da je reč o „imitatorima Engleza”.

„Mladi ljudi se povode za medijskom popularnošću njihovih vršnjaka u ostrvskom kraljevstvu”, kaže Štreberle.

Državna policija, Biro za zaštitu ustavnosti, i obaveštajne službe imaju drugačiju predstavu o počiniocima. Upiru prst ka ekstremnoj desnici. Tvrde da je reč o dugoročno planiranoj ofanzivi radikalnog krila (dozvoljene) stranke neonacista NPD. Iz taktičkih razloga, navodno, neonacisti se ne pozivaju na odgovornost.

„Evidentno je da ovdašnji političari razmišljaju kao britanski operativci u šezdesetim godinama”, istaknuto je u nedeljniku „Špigl”.

Na osnovu mišljenja obaveštajne službe MI-6, britanska vlada je šezdesetih godina prošlog veka preporučila Bonu da odobri osnivanje, odnosno legalizaciju neonacističke stranke, da bi se „Hitlerovi naslednici” lakše držali pod kontrolom. MI-6 je, potom, direktno finansirao osnivanje stranke.

Nemački komentatori i analitičari naglašavaju da izvesno, danas, postoji bojazan u određenim vladinim krugovima da bi razotkrivanje počinilaca podstaklo nastavak „odloženog” postupka za ukidanje neonacističke stranke.

„Svi se boje dalje radikalizacije ekstremno desnog pokreta – ukoliko bi se njihova parlamentarna stranka povukla u ilegalu”, zaključio je hamburški nedeljnik „Cajt”.

Bez obzira na kvalitet taktičkog nauma vladajućih krugova, ekstremna desnica, bezmalo neometano, sprovodi svoj plan u delo – serijom podmetnutih požara i atentata, koja se proteže već punih dvadeset meseci. Cilj je jasan i deklarisan: trebalo bi primorati nadležne da upravo u nemačkoj prestonici zavedu stroge kontrole, ograniče građanske slobode i tako, de fakto, priznaju da svojim sistemom demokratske vladavine nisu kadri da obezbede sigurnost, javni red i mir.

Fakti idu u prilog rečenom: samo u toku ove godine zapaljeno je više od četiri stotine automobila u Berlinu, podmetnuti su požari na više od stotinu privatnih objekata. Do temelja je izgoreo omladinski dom stranke Levice...

Početkom nedelje, u popularnom berlinskom Šilerparku eksplodirala je eksplozivna naprava i pri tom teško povredila jednog prolaznika. Državna policija sumnja da je bomba, skrivena u kesi supermarketa „Aldi”, bila namenjena posetiocima obližnjeg biroa za strance... Ne bi bilo na odmet podsetiti se jedne izjave nekadašnjeg kancelara Vilija Branta: „Ne bojimo se šačice neonacista... Ali, zaziremo od poraznog efekta koji bi njihova propaganda mogla da ima na široke mase”.

Miloš Kazimirović

(Politika)