субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политички представници Срба са КиМ траже враћање владике Артемија на чело ЕРП
Хроника

Политички представници Срба са КиМ траже враћање владике Артемија на чело ЕРП

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2010.

Подгорица, Београд - Вишечлана делегација Скупштине заједнице општина АП Косова и Метохије, оба Српска национална већа и Удружења Рас затражила је од митрополита црногорско-приморског Амфилохија (Радовића), члана Светог архијерејског синода Српске православне цркве, да се на предстојећем Светом архијерејском сабору заложи за враћање епископа рашко-призренског Артемија (Радосављевића) на чело Епархије рашко-призренске (ЕРП).

Представници ових српских организација са КиМ најављују да би о увођењу принудних мера управе у ЕРП 18. марта требало да разговарају и са поглаваром СПЦ патријархом Иринејем.

- Митрополит Амфилохије, без чије сагласности, сматрамо да Синод не би могао да предузме последње кораке у ЕРП, није нам дао никакво обећање у вези с нашим захтевима. Рекао нам је да је владика Артемије одговоран за поделу међу Србима на КиМ, јер је 1999. и 2000. сарађивао са међународном заједницом, да се јавно супротстављао појединим потезима покојног патријарха Павла, као и да су у ЕРП откривене бројне неправилности и докази финансијских малверзација - изјавио је за Данас Марко Јакшић, потпредседник Скупштине заједница општина АП КиМ после сусрета са митрополитом Амфилохијем у суботу у Подгорици.

Јакшић каже да су представници Срба са КиМ саопштили митрополиту Амфилохију да сматрају да се против владике Артемија води политички процес, зато што се супротставио обнови српских цркава и манастира у сарадњи са Приштином, доласку папе и критиковао званичну државну политику према КиМ, посебно председника Србије само четири дана пре одлука Синода о увођењу принудне управе у ЕРП. Према Јакшићевим речима, од митрополита је тражено да „утиче да владика Артемије на предстојећем Сабору СПЦ не буде пензионисан, како би на његово место дошао викар ЕРП владика Теодосије, што поједини црквени званичници најављују преко државне телевизије“.

- Митрополит Амфилохије нас је упозорио да нашим наступима штетимо владици Артемију, који због тога може да страда. Одговорили смо да не наступамо у договору са владиком Артемијем и да он неће страдати због нас, него због Синода и међународне заједнице - истиче Јакшић.

Током викенда у јавности се појавило писмо владике Артемија упућено 22. фебруара патријарху Иринеју. Данасу је потврђена аутентичност писма у којем владика Артемије истиче да је изложен „невиђеном и нечувеном у историји Цркве медијском линчу“, који је последица „силне, смишљене и оркестриране кампање“.

Владика Артемије је у писму објављеном, како је Данасу речено, без његовог знања, нагласио да се држао договора и није се оглашавао у медијима, док је „друга страна свакодневним изјавама, саопштењима и коментарима створила једнострану слику“. Он истиче да је „и у старом Риму важило правило: Да се чује и друга страна“, а да се данас, у 21. веку у Цркви Божјој, њему то забрањује“.

„Ако је зло и штетно и за народ саблажњиво „препуцавање“ преко медија, зло је, штетно је и саблажњиво и непрекидно „пуцање“ само с једне стране. И то баражном ватром. Из свих оруђа. Ми немамо могућност да јавно кажемо своју истину, или бар, своје виђење проблема. Кажем ли то на било који начин, онда долазе осуде за „непоштовање“ црквених власти и - испадам грбав. Као да се жели да ме „поједе мрак“, да нестанем незнано куд, да одем под лед, али нечујно. На такву игру, ипак, не пристајем - поручио је владика Артемије, уз тврдњу да у кампањи против њега предњаче привремени администратор ЕРП владика Атанасије и синодалац епископ захумско-херцеговачки Григорије.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер